VATIKÁN – Volbou nového řídícího výboru evropských rozhlasových stanic na příští dva roky skončilo 31. rozhlasové shromáždění, které letos hostilo Radio France v Paříži. Mezi témata summitu patřila umělá inteligence a mladí posluchači.
V době poznamenané fake news, mezinárodním geopolitickým napětím a polarizací uvnitř evropských zemí mohou veřejnoprávní rozhlasy hrát zásadní roli při obraně demokracie. Tuto skutečnost jednomyslně zdůraznili účastníci 31. rozhlasového shromáždění EBU (Evropské vysílací unie), summitu evropského rozhlasového vysílání, kterého se – v pařížském sídle Radio France – zúčastnily rozhlasové stanice z nejméně 33 států. Mezi nimi také Vatikánský rozhlas, který zastupoval Alessandro Gisotti, zástupce redakčního ředitele vatikánských médií.
Během akce byli zvoleni členové „rozhlasového výboru“, orgánu, který v rámci EBU koordinuje strategie a iniciativy k posílení přítomnosti rozhlasu ve stále rychleji se měnícím mediálním prostředí. V čele výboru byla znovu potvrzena Sibyle Veilová, generální ředitelka Radio France. Zástupcem ředitele byl znovu zvolen Graham Ellis z BBC a konzultant Dikasteria Svatého stolce pro komunikaci. Mezi další členy rozhlasového výboru, který bude ve funkci další dva roky, patří Andrea Borgnino, šéf společnosti Rai Play Sound, který je v tomto orgánu EBU již čtvrté funkční období.
Zvláštní zájem vzbudila umělá inteligence se zaměřením na zvuk a možnosti, které nabízí využití syntetických hlasů, a také panel o hudbě a jejím zvláštním vztahu k rozhlasu. V současné době považuje 60 % mladých Evropanů hudbu za svůj hlavní zájem, což otevírá rozhlasu velké možnosti, jak bylo vidět v dramatickém období pandemie a následné uzávěry. „Během Covidu,“ řekl Graham Ellis, dlouholetý prezident Prix Italia, “byla hudba pro lidi velkou útěchou. Hudba lidi spojuje a to i díky Rádiu‘.
vaticannews.va/gnews.cz-jav