Světu možná docházejí slova pro popis situace v Gaze, ale my nikdy neutečeme před pravdou. Současná cesta je slepou uličkou – z hlediska mezinárodního práva a historie naprosto nepřijatelnou. A riziko, že se okupovaný Západní břeh Jordánu promění v další Gazu, ji činí ještě horší. Je čas ukončit dehumanizaci, chránit civilisty, propustit rukojmí, zajistit životně důležitou pomoc a obnovit příměří. – ANTÓNIO GUTERRES
V projevu k novinářům v sídle OSN António Guterres rovněž zopakoval svou výzvu k obnovení příměří mezi Izraelem a Hamásem a k propuštění všech rukojmích, kteří jsou stále drženi v rozvrácené enklávě. V důsledku izraelské blokády se od 2. března do Gazy nedostaly žádné potraviny, pohonné hmoty, léky ani obchodní zboží a na hraničních přechodech se hromadí zásoby. Mezitím se příměří vyhlášené v lednu po 15 měsících války zhroutilo, a to v důsledku leteckých útoků, obnovených pozemních operací a raketových útoků palestinských ozbrojenců na Izrael.
„Musíme si také ujasnit povinnosti,“ pokračoval Guterres a zdůraznil „jednoznačné povinnosti“ Izraele jako okupační mocnosti v souladu s mezinárodním právem. Poukázal na čtvrtou Ženevskou úmluvu, která nastiňuje povinnost zajistit zásobování obyvatelstva potravinami a léky, jakož i zajištění a udržování zdravotnických a nemocničních zařízení a služeb, veřejného zdraví a hygieny.
Kromě toho musí být zdravotnickému personálu umožněno vykonávat své povinnosti.
„A článek 59 odst. 1 čtvrté Ženevské úmluvy stanoví, že „je-li celé obyvatelstvo nebo jeho část na okupovaném území nedostatečně zásobováno, okupační mocnost souhlasí s programy pomoci jménem uvedeného obyvatelstva a usnadní je všemi prostředky, které má k dispozici,“ citoval. Dodal, že mezinárodní humanitární právo zahrnuje také povinnost respektovat pracovníky humanitární pomoci, a vzdal hold „humanitárním hrdinům“, kteří jsou pod palbou v Gaze.
Generální tajemník v závěru briefingu zdůraznil, že je třeba držet se základních zásad. Naléhavě vyzval členské státy OSN, aby dodržovaly své závazky, a dodal, že pokud je nedodržují, musí být zajištěna spravedlnost a odpovědnost.
Varoval, že „současná cesta je slepou uličkou – z hlediska mezinárodního práva a historie naprosto nepřijatelnou“, přičemž riziko, že se okupovaný Západní břeh Jordánu promění v další Gazu, situaci ještě zhoršuje.
„Je čas ukončit dehumanizaci, chránit civilisty, propustit rukojmí, zajistit životně důležitou pomoc a obnovit příměří,“ řekl.
un.org/gnnews.cz-jav