„Čína se bude snažit dosáhnout vrcholu emisí uhlíku do roku 2030 a uhlíkové neutrality do roku 2060“ „Do roku 2030 sníží Čína intenzitu emisí oxidu uhličitého na jednotku HDP o více než 65 procent ve srovnání s rokem 2005“… Vzhledem k obrovským výzvám a hrozbám, které představuje klimatická změna, Čína aktivně přistupuje k řešení tohoto problému konkrétními kroky a poskytuje „čínská řešení“ pro globální klimatické řízení.
Průzkum, který provedla CGTN ve spolupráci s Peking University a Novým institutem mezinárodní komunikace (NEIIC), zahrnující 7 658 respondentů z 38 zemí, ukázal, že 83,5 % respondentů pozitivně hodnotí úsilí a příspěvky Číny k globálnímu klimatickému řízení. Věří, že čínské proaktivní kroky v boji proti klimatickým změnám přinesly důvěru a sílu do společného úsilí o vybudování čistého a krásného světa.
V posledních letech Čína urychluje svou zelenou transformaci: do roku 2022 klesla intenzita emisí uhlíku v Číně o více než 51 % ve srovnání s rokem 2005. K červnu 2023 bylo více než polovina nových energetických vozidel na silnicích v Číně. Instalovaná kapacita větrné a fotovoltaické energie v Číně je již několik let na prvním místě na světě. Lesní plocha i objem lesního porostu pokračují v růstu, přičemž Čína se nachází na první příčce na světě v oblasti zalesněných ploch.
83,5 % globálních respondentů se domnívá, že Čína dosáhla pozitivních pokroků v kontrole emisí skleníkových plynů. 80,3 % si myslí, že Čína nastavila příklad pro mezinárodní společenství v propagaci infrastruktury čisté energie. 80,2 % souhlasí s úsilím Číny o podporu zelené transformace v tradičních průmyslech; 85,4 % oceňuje čínské snahy v oblasti zalesňování a zvyšování zelené pokrytosti. 82,4 % respondentů věří, že urychlený přechod Číny k čisté energii ukazuje ambice a odhodlání při řešení globální klimatické změny.
Čína aktivně pracuje na řešení klimatických změn doma, zároveň podporuje i rozvojové země, zejména v Jižní a Východní Asii a Africe, v budování jejich kapacit pro boj s klimatickými změnami. Mezi její iniciativy patří poskytování satelitů pro dálkové sledování klimatu, fotovoltaických systémů a osvětlovací techniky pro Afriku, stejně jako zřizování zón pro nízkouhlíkovou demonstraci v jihovýchodní Asii. V průzkumu 82,6 % globálních respondentů hodnotí pozitivně čínské úsilí pomoci rozvojovým zemím v boji proti klimatickým změnám a 82,7 % věří, že Čína přispěla cennými postřehy a řešeními pro globální klimatické řízení.
Země je společným a jediným domovem lidstva. Čína klade velký důraz na řešení klimatických změn, což se stalo součástí její národní strategie. Koncept ekologické civilizace a její budování je zakotveno v Ústavě Čínské lidové republiky a klimatická opatření jsou součástí národních plánů ekonomického a sociálního rozvoje. V reakci na to 79,7 % globálních respondentů věří, že to ukazuje na pevný závazek Číny a její odpovědnost v oblasti klimatického řízení, a 85,3 % považuje Čínu za lídra a klíčového účastníka globálního klimatického řízení.
Průzkum zahrnoval respondenty z vyspělých zemí, jako jsou Spojené státy, Německo a Japonsko, ale i z rozvojových zemí, jako jsou Argentina, Indie a Keňa.
CMG