„Sen o zimě, láska v Asii!“ Tento zimní sezon, čínské „Ledové město“ Harbin opět přitahuje pozornost díky 9. asijským zimním hrám. Průzkum provedený CGTN mezi globálními uživateli internetu ukazuje, že respondenti se těší na otevřenější a živější Čínu a věří, že ekonomika ledu a sněhu se stává novým bodem růstu pro čínskou ekonomiku.
Harbin 2025 Asijské zimní hry jsou další významnou mezinárodní událostí v oblasti ledu a sněhu, kterou pořádá Čína, po úspěšně zorganizovaných Zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022. Tato edice se také pyšní největším počtem zúčastněných zemí, regionů a sportovců v historii Asijských zimních her.
Průzkum ukázal, že 96 % respondentů věří, že Asijské zimní hry ještě více povzbudí zájem o ledové a sněhové sporty mezi lidmi v asijských zemích a zlepší úroveň těchto sportů jak v Asii, tak celosvětově. Zároveň 87,8 % respondentů se domnívá, že Asijské zimní hry přispějí k podpoře výměn a spolupráce mezi asijskými zeměmi a 94,7 % očekává, že díky neustálé optimalizaci politiky bezvízového styku bude Čína ještě otevřenější a živější.
Data ukazují, že od úspěšného uspořádání Zimních olympijských her v Pekingu 2022 vzrostl počet nadšenců pro ledové a sněhové sporty v Číně na 313 milionů, přičemž 264 milionů z nich se začalo účastnit od zimy 2023. V tomto ohledu 96,6 % respondentů věří, že mezinárodní sportovní akce pomáhají popularizovat a podporovat ledové a sněhové sporty v Číně.
Kromě oblíbených turistických destinací na ledu a sněhu, jako je Harbin, začínají v některých teplejších jižních oblastech Číny vznikat i vnitřní ledové a sněhové arény.
Ledové a sněhové sporty postupně překonaly klimatické a geografické limity a začlenily se do každodenního života mnoha Číňanů. Různé regiony také kombinovaly své turistické zdroje a spustily sérii integrovaných komerčních, kulturních, turistických a sportovních aktivit, jako jsou „led a sníh + nakupování“, „led a sníh + jídlo“, „led a sníh + cestování“ a „led a sníh + sporty“.
Celkem 91,9 % respondentů se domnívá, že model „led a sníh +“ podpoří místní růst spotřeby a průmyslovou transformaci. Dalších 94,7 % souhlasí s tím, že ekonomika ledu a sněhu se stává novým akcelerátorem růstu čínské ekonomiky.
V posledních letech ledové a sněhové sporty a cestovní ruch podpořily rozsáhlý rozvoj průmyslových řetězců, jako je výroba zařízení, vzdělávání a školení, výzkum a vývoj rekreačních zařízení a kulturní kreativita.
Průzkum ukázal, že 92,1 % respondentů věří, že díky vlivu akcí, jako jsou Asijské zimní hry, zažije čínská ekonomika ledu a sněhu nový vývojový impulz. Zároveň 95 % respondentů věří, že vyhlídky na čínskou ekonomiku ledu a sněhu budou ještě jasnější díky příznivým politikám a poptávce na trhu.
Tento průzkum byl zveřejněn na platformách CGTN v angličtině, španělštině, francouzštině, arabštině a ruštině a přitáhl účast 4 607 uživatelů internetu během 24 hodin.