BRUSEL – Podle nových pravidel budou členské státy povinně prověřovat více odvětví, jako jsou mediální služby, kritické suroviny a dopravní infrastruktura, aby bylo možné identifikovat a řešit bezpečnostní rizika nebo rizika pro veřejný pořádek související se zahraničními investicemi. Budou rovněž harmonizovány postupy použitelné pro vnitrostátní mechanismy prověřování a Komise bude mít pravomoc zasáhnout z vlastního podnětu nebo v případě neshod mezi členskými státy ohledně možných rizik pro bezpečnost nebo veřejný pořádek plynoucích z konkrétní zahraniční investice.
Pokud prověřovací orgán zjistí, že plánovaný zahraniční investiční projekt může mít negativní dopad na bezpečnost nebo veřejný pořádek, bude muset projekt buď povolit s výhradou zmírňujících opatření, nebo zakázat.
Návrh byl přijat 31 hlasy pro, 7 hlasy proti a 3 poslanci se zdrželi hlasování.
Souvislosti
Stávající rámec pro prověřování přímých zahraničních investic vstoupil v platnost dne 11. října 2020. Reagoval na rostoucí obavy z toho, že někteří zahraniční investoři usilují o získání kontroly nad podniky v EU, které dodávají kritické technologie, infrastrukturu nebo vstupy nebo disponují citlivými informacemi a jejichž činnost má zásadní význam pro bezpečnost nebo veřejný pořádek na úrovni EU. Pravidla mají pomoci identifikovat a řešit bezpečnostní rizika nebo rizika pro veřejný pořádek související s přímými zahraničními investicemi, které se týkají alespoň dvou členských států nebo EU jako celku. V lednu 2024 předložila Komise nový návrh na prověřování zahraničních investičních projektů v EU.
Citace zpravodaje
Zpravodaj Evropského parlamentu Raphaël Glucksmann (S&D, FR) uvedl: „Zpravodajem je předseda Evropského parlamentu a člen Rady pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku: „Jsem potěšen, že silná proevropská většina přijala ambiciózní reformu mechanismu prověřování zahraničních investic v EU. Tato reforma vytvoří předvídatelnější systém, který zajistí, že zahraniční investice neohrozí naši bezpečnost. Investoři budou mít prospěch z větší jasnosti postupů, zatímco harmonizovaná oblast působnosti a posílená úloha Komise pomohou zajistit soudržnost v celé Unii.“
Další kroky
Po přijetí ve Výboru pro mezinárodní obchod bude o návrhu hlasovat Parlament jako celek na nadcházejícím plenárním zasedání, po němž mohou začít jednání s členskými státy o konečné podobě zákona.
europarl.europa.eu/gnews.cz-jav