Foto – magazin.recepty.cz
Semínka chia
Očekávání: spalování tuků, hubnutí, zahnání hladu, snížení hladiny cholesterolu, normalizace hladiny cukru v krvi, snížení krevního tlaku a rizika vzniku krevních sraženin.
Skutečnost: semínka chia neboli šalvěje španělské obsahují oproti většině obilovin velké množství vlákniny, vitaminy A, C, E, většinu vitaminů skupiny B, minerální látky (vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, zinek), nenasycené omega kyseliny a bílkoviny.
Chia semínka se v těchto ohledech vlastně neliší od lněných a sezamových semínek. Pokusy ukázaly, že stejně jako lněná semínka i chia semínka ve vodě dobře bobtnají, a proto dobře zaplní a obalí žaludek, čímž navozují pocit sytosti. To je jediné, na čem může být založen jejich „hubnoucí“ účinek. Jinak podle výzkumů nemají chia semínka žádné zvláštní zdravotní účinky. Nejsou schopna naplnit potřebu organismu po žádném vitaminu nebo minerálu. Alergici by navíc měli být s chia semínky opatrní.
Chia, stejně jako většinu superpotravin, lze považovat pouze za zajímavou možnost zpestření jídelníčku, pokud je ochota přeplatit jen za exotiku v desítkách a někdy i ve stovkách násobcích oproti reálné ceně „superpotravin“ v jejich domovině. Koneckonců všechny tyto zámořské zázračné plody snadno najdou obdobu mezi místními a známými produkty. Takže chia je zcela nahraditelná lněnými semínky nebo sezamem. Mnohem účinnější než bobule goji jsou na aminokyseliny bohaté šípky nebo dřišťál. Exotické a módní šťávy z klíčků za 200 rublů za 50 ml jsou dokonalou náhradou mísy čerstvého zeleného salátu nebo hrsti jakýchkoli naklíčených zrn či semínek v domácnosti.
Superpotraviny z našich zahrádek
Odbornice na fytoterapii Irina Golubeva říká: „Ve skutečnosti se každý místní sezónní produkt, včas sklizený, správně zpracovaný a uskladněný nebo naopak jen „ze zahrádky“ stává superpotravinou – úžasným produktem plným vitamínů, minerálů a aminokyselin.“ Petržel je superpotravina. Obyčejné ruské jablko v létě a na podzim je také superpotravinou, pokud jde o pektin, vlákninu a vitaminy C, B12, P a H. Mrkev a dýně v sezóně jsou pokladnicí karotenu, tj. vitaminu A. Čerstvé ryby nebo „venkovská“ vejce – ideální zdroje bílkovin a esenciálních aminokyselin.
Mimochodem, med je opravdu superpotravina! „Hlavně nezapomeňte, že místní med z nudných plástů, křížal nebo lípy dá přednost „kouzelnému“ medu nasbíranému z kvetoucích pomerančovníků, už jen proto, že tento oranžový med mohl být během dlouhé přepravy zahřátý nebo přechlazený,“ dodává Irina Golubeva. – Obecně však platí, že kromě chuťových odstínů se tyto dva druhy medu nijak zásadně neliší a jsou stejně prospěšné“.
Tak je to vždycky! Žádné zázraky, kromě placebo efektu (jehož kolosální význam však nepodceňujme) a pestrosti stravy. Nezbývá tedy než doufat nikoli v tabulku čokolády a hrst „speciální kambodžské kůry“, ale v pořádnou pestrou stravu. Reklama nás bude vždy ujišťovat o opaku, ale zkusme ji brát kriticky.
(Telegram/JAV)