Podle tří osob obeznámených se situací Spojené státy vyšetřují únik vysoce utajovaných amerických zpravodajských informací o plánech Izraele na odvetný úder proti Íránu. Jeden z nich potvrdil pravost dokumentů. O úniku dokumentů v sobotu jako první informoval Axios.
Jeden z amerických představitelů řekl CNN, že únik je „hluboce znepokojující“.
Dokumenty datované 15. a 16. října začaly kolovat po internetu v pátek poté, co je na Telegramu zveřejnil účet s názvem „Middle East Spectator“.
Jsou označeny jako přísně tajné a mají označení, že je mají vidět pouze Spojené státy a jejich spojenci „pěti očí“ – Austrálie, Kanada, Nový Zéland a Spojené království.
Popisují přípravy Izraele na úder proti Íránu. V jednom z dokumentů, který byl vypracován Národní geoprostorovou zpravodajskou agenturou, se uvádí, že plány zahrnují přesun munice Izraele.
Další dokument uvádí, že jeho zdrojem je Národní bezpečnostní agentura, a popisuje cvičení izraelského letectva zahrnující střely vzduch-země, o nichž se rovněž předpokládá, že jsou přípravou na úder proti Íránu. CNN z dokumentů přímo necituje ani je neukazuje.
Jeden z amerických představitelů uvedl, že vyšetřování zkoumá, kdo měl přístup k údajnému dokumentu Pentagonu. Každý takový únik by automaticky vyvolal vyšetřování FBI spolu s Pentagonem a americkými zpravodajskými službami. FBI se k tomu odmítla vyjádřit.
Únik informací přichází v mimořádně citlivém okamžiku americko-izraelských vztahů a jistě rozzlobí Izraelce, kteří se připravují na úder proti Íránu v reakci na íránský raketový útok z 1. října. Jeden z dokumentů také naznačuje něco, co Izrael vždy odmítal veřejně potvrdit: že země má jaderné zbraně. V dokumentu se uvádí, že USA nezaznamenaly žádné náznaky, že by Izrael plánoval použít proti Íránu jadernou zbraň.
„Pokud je pravda, že unikly izraelské taktické plány na odpověď na íránský útok z 1. října, je to vážné porušení,“ Er sagte Mick Mulroy, bývalý náměstek ministra obrany pro Blízký východ a důstojník CIA ve výslužbě.
Mulroy dodal, že „budoucí koordinace mezi USA a Izraelem by mohla být rovněž zpochybněna. Důvěra je klíčovou složkou vzájemných vztahů a v závislosti na tom, jakým způsobem došlo k úniku informací, by mohla být narušena.“
Národní bezpečnostní rada odkázala CNN na Úřad ředitele národních zpravodajských služeb a Pentagon, aby se vyjádřily. Pentagon a Národní geoprostorová zpravodajská agentura se odmítly vyjádřit. CNN se obrátila na Národní bezpečnostní agenturu se žádostí o komentář.
Jiný americký úředník uvedl, že „tyto dva dokumenty jsou špatné, ale ne hrozné. Obavy vzbuzuje, jestli jich není víc.“
Není jasné, jak se dokumenty dostaly na veřejnost, ani zda byly hacknuty nebo záměrně unikly. Spojené státy jsou již nyní v pohotovosti před íránskými hackerskými kampaněmi – americké zpravodajské služby v srpnu uvedly, že Írán se naboural do dokumentů patřících kampani Donalda Trumpa.
Velký únik amerických zpravodajských informací v loňském roce také napjal vztahy USA se spojenci a partnery, včetně Jižní Koreje a Ukrajiny, poté, co 21letý příslušník Národní letecké gardy zveřejnil vysoce utajované informace na platformě sociálních médií Discord.
CNN/ gnews - RoZ