Během pandemie COVID-19 zpomalil nedostatek elektronických součástek vývoj satelitů určených pro Agenturu pro kosmický vývoj. Nejsou to však jen součástky a dílčí komponenty, které ovlivňují časový harmonogram dodávek družic, uvedl ředitel agentury.
„I když chvíli trvá, než se vybuduje hardware a dodavatelský řetězec pro skutečnou stavbu družic, nezáleží na tom, co vidíte v harmonogramu první den, řeknu vám rovnou… software je vždy na kritické cestě, hlavně proto, že nemůžete začít s velkou částí softwaru, dokud nemáte nějaký hardware,“ He said Derek Tournear, který v sobotu vystoupil na Reaganově národním obranném fóru v kalifornském Simi Valley.
SDA buduje architekturu Proliferated Warfighter Space Architecture, která bude nakonec zahrnovat stovky satelitů dodávaných v tranších každé dva roky, přičemž každá tranše bude poskytovat více schopností než ta předchozí.
Síť stovek opticky propojených družic bude poskytovat bojovníkům na zemi dvě základní schopnosti. První je zaměřování mimo přímou viditelnost pro pozemní a námořní cíle citlivé na čas, což zahrnuje například mobilní rakety a lodě. Systém poskytne schopnost detekovat tyto cíle, sledovat je, vypočítat řešení řízení palby a doručit toto řešení až na zbraňovou platformu, aby mohl být cíl zničen. Druhá schopnost je podobná první, ale pro nepřátelské rakety, které jsou již v letu.
Právě teď, řekl Tournear, je již na oběžné dráze Tranche 0 PWSA. Ta zahrnuje asi 27 družic. Tranche 1 přijde podle něj za několik měsíců, což znamená, že do příštího roku bude ve vesmíru asi 160 družic, které budou poskytovat operační schopnosti příslušníkům pozemních služeb.
Družice Tranche 0 podle něj odstartovaly se zpožděním asi sedmi měsíců kvůli problémům v dodavatelském řetězci, které vyplynuly z programu COVID-19, mimo jiné kvůli nemožnosti nakoupit rezistory.
Start Tranche 1 se podle něj rovněž opozdí, rovněž kvůli problémům s dodavatelským řetězcem. Nyní se však podle něj nejedná o rezistory, ale o mnohem složitější součástky.
„Rezistory teď můžeme nakupovat celý den, ale je rozdíl mezi tím, když jsem schopen vyrobit optický terminál nebo reakční kolečko v řádu jednotek kusů, a tím, když jsem schopen to rozjet tak, že jich potřebuji 100,“ He said. „A lidé byli zřejmě trochu optimističtí v tom, jak dlouho jim bude trvat, než nastartují své výrobní linky. A my jsme na ně tlačili. Tlačili jsme na ně docela silně.“
Nyní podle něj dodavatelský řetězec dílů potřebných k výrobě satelitů dohnal to, co SDA potřebuje. Podle Tourneara však družice nepotřebují jen součástky, ale také software.
„Dodavatelský řetězec není jen dodavatelský řetězec v oblasti hardwaru a schopnosti vyrábět věci, ale potřebujeme také robustní průmyslovou základnu, která dokáže vytvořit software, testovat software, připravit software k provozu a vybudovat tuto schopnost,“ He said.
Podle Tourneara je nyní velká část průmyslové základny závislá na zahraničních subjektech, které software vyrábějí. To by se podle něj rádo změnilo.
„Je to jedna z věcí, o které jsme tak trochu řekli, že nám to v Agentuře pro vesmírný rozvoj dělá starosti,“ He said. „Chceme, aby náš letový software na našich družicích byl napsán ve Spojených státech, protože to je jedna z věcí, které se obávám v souvislosti s přerušením dodavatelského řetězce. A tak to bylo úzké místo.“
Tournear také jasně řekl, že při budování PWSA vzhlíží k americké „průmyslové základně“, nejen k obranné průmyslové základně.
„Chci, aby lidé také… přestali myslet na obrannou průmyslovou základnu,“ He said. „My se nedíváme na obrannou průmyslovou základnu. Díváme se na celou průmyslovou základnu. A mimochodem, pokud náhodou děláte obranu jako součást této průmyslové základny, více síly pro vás. Chceme však využít komerční stránku: hardware a software, protože obojí má zásadní význam.“
Pentagon/ gnews - RoZ