BRUSEL – Poslanci Evropského parlamentu požadují cílenější sankce EU proti ruské „stínové flotile“, která je klíčový zdroj financování války Moskvy na Ukrajině. Členské státy EU musí posílit sledování a kontroly. EU musí zakázat veškerý dovoz ruských fosilních paliv.
Rusko používá k vývozu ropy a ropných produktů do zahraničí staré tankery, často nepojištěné a s nejasným vlastnictvím, a to navzdory sankcím EU, skupiny G7 a mezinárodním sankcím. Tyto aktivity rovněž vyvolávají obavy z rizika ekologických katastrof, včetně závažných úniků ropy.
V rámci systematického úsilí o oslabení restriktivních opatření EU poskytuje „stínová flotila“ Rusku klíčový zdroj financování, který mu umožňuje vést jeho nezákonnou a neospravedlnitelnou útočnou válku proti Ukrajině, uvádějí poslanci v usnesení, které přijali ve čtvrtek prostřednictvím hlasování zvednutím ruky.
Evropský parlament ve svém usnesení přijatém ve čtvrtek vyzývá, aby v příštích balíčcích sankcí EU byly vůči „stínové flotile“ přijaty cílenější sankce, jako je určení všech jednotlivých plavidel „stínové flotily“ a jejich vlastníků, provozovatelů, správců, účtů, bank, pojišťovacích společností. Požaduje rovněž systematické postihování plavidel plujících ve vodách EU bez známého pojištění a naléhavě vyzývá EU, aby posílila své kapacity v oblasti dohledu, zejména sledování pomocí dronů a satelitů, a aby prováděla cílené kontroly na moři.
Poslanci vyzývají členské státy, aby určily přístavy, které by byly schopny odbavovat sankcionovaná plavidla převážející ropu a zkapalněný zemní plyn, a aby nelegální náklad zabavovaly bez náhrady.
Zákaz dovozu ruských fosilních paliv do EU
Poslanci v unesení dále vyzývají země skupiny G7, aby účinněji prosazovaly cenový strop uvalený na ruskou ropu přepravovanou po moři a aby tento cenový strop podstatně snížily a odstranily mezery, které Rusko využívá k „přebalení“ a prodeji své ropy a ropných produktů za tržní ceny.
Text usnesení zdůrazňuje, že dokud bude EU i nadále dovážet ruská fosilní paliva, bude dopad stávajících sankcí i finanční a vojenské podpory poskytované Ukrajině dále oslabován. Parlament proto požaduje, aby EU a její členské státy zakázaly veškerý dovoz fosilních paliv z Ruska, včetně zkapalněného zemního plynu.
Text poukazuje na potřebu mnohem přísnějšího vymáhání stávajících sankcí EU. EP zdůrazňuje, že v případě neúspěchu klasického diplomatického úsilí by EU měla vážně přehodnotit svou dvoustrannou spolupráci s třetími zeměmi, které Rusku pomáhají obcházet sankce EU.
europarl.europa.eu / gnews.cz-jav