Ceny průmyslových výrobců
Před týdnem vyšla zpráva, že tempo spotřebitelské inflace zrychluje. Dnešek ukázal, že také výrobní inflace začala nabírat na síle. Ceny průmyslových výrobců (tzv. PPI index) meziměsíčně v říjnu vzrostly o 0,1 %. Meziročně se ceny průmyslových výrobců zvýšily o 0,8 % (v září o 0,6 %). Nicméně čekalo se ještě o něco výraznější zrychlení průmyslové inflace. K tomu nedochází i proto, že poptávka po průmyslovém zboží je stále utlumená. Na vině je třeba stagnující Německo. Navíc v průmyslu vládne strach, jaké celní restrikce přijdou po návratu D. Trumpa do Bílého domu. To bude další brzdou vyššího růstu cen v průmyslu.
Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin vzrostly meziročně hlavně ceny výrobků investiční povahy o 2,8 %, energie o 0,3 % a zboží krátkodobé spotřeby o 1,9 %. Naopak se snížily ceny meziproduktů o 0,6 %. Ceny průmyslových výrobců bez energií by byly v říjnu vyšší o 1,1 % (v září vzrostly o 0,9 %).
Ceny zemědělských výrobců
Ceny zemědělských výrobců se v říjnu meziměsíčně zvýšily o 6,9 %. Meziročně byly vyšší o 2,4 %. Období dlouhé deflace v zemědělství je u konce. Ceny v zemědělství přitom klesaly setrvale od května roku 2023. Meziročně v říjnu rostly obě hlavní složky cen v zemědělství. V rostlinné výrobě ceny vzrostly jen mírně o 0,5 %. Vyšší byly ceny olejnin o 12,0 % a ovoce o 35,1 %. V živočišné výrobě ceny rostly mnohem výrazněji o 7,1 %. Ceny skotu se zvýšily o 10,5 % a mléka o 15,8 %. Právě dražší mléko, které následně prodražuje celou další řadu potravinářských výrobků, se výrazně podílí na vzestupu inflace. Pokles cen v zemědělství na delší čas končí. To se projeví v tom, že začnou stabilně růst také koncové ceny potravin na regálech obchodů. Vánoční období k tomu přímo svádí. Tím spotřebitelská inflace přijde o svou významnou brzdu.
Ceny stavebních prací
Ceny stavebních prací i materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví v říjnu shodně vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Ceny stavebních prací se meziročně dle odhadů v říjnu zvýšily o 2,3 % (v září po zpřesnění o 2,1 %). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví ale byly meziročně vyšší jen o 0,8 %. I to dokládá, že stavební boom se stále nedostavil.
Reacción prevista del mercado
Koruna dnes po ránu mírně oslabuje na hladinu 25,29 CZK/EUR. Zrychlení tempa inflace na začátku výrobního řetězce (ačkoliv jen mírné) přidalo další indicii k tomu, že si Česká národní banka (ČNB) v prosinci může dát pauzu v procesu cyklu snižování úrokových sazeb. Přitom už z pátečního zápisu z posledního zasedání bankovní rady ČNB, že centrální bankéři považují za riziko pro další vývoj inflace také slabší kurz koruny. Právě z těchto důvodů sázíme na to, že prostor pro další oslabení koruny už není výrazný.
Jiří Cihlář
Eurodeník 18. 11. 2024 Next Finamce s.r.o. Nextfinance.cz
FOTO ILUSTRATIVA - pixabay