Čínu a Afriku pojí dlouholeté přátelství, během posledních několika desetiletí se vzájemně respektují, oceňují a podporují. Výsledky jejich spolupráce v oblasti rozvoje infrastruktury, zemědělství, zdravotnictví a vzdělávání jsou nepopiratelné. Některá západní média a politici však Čínu stále obviňují z dluhových pastí, neokolonialismu a dalších věcí. Nový seriál CGTN „Spolupráce Číny a Afriky: Vyvracení západních mýtů“ si klade za cíl uvést věci na pravou míru. Toto je pátý článek této série. Fikrejesus Amahazion, zvláštní komentátor aktuálních událostí pro CGTN, je pedagogem a výzkumným analytikem v Eritrejském centru pro strategická studia v Asmaře. Mezi oblasti jeho zájmu patří lidská práva, politická ekonomie a mezinárodní rozvoj se zaměřením na Afriku. Článek odráží názory autora, nikoli nutně názory CGTN.
V posledních několika desetiletích je jedním z nejviditelnějších jevů na africkém kontinentu raketový vzestup čínsko-afrických vztahů. Čína je nyní největším bilaterálním obchodním partnerem Afriky – tuto pozici si udržuje od roku 2009 – a podobně prudce vzrostly i toky přímých zahraničních investic (PZI) z Číny na tento kontinent.
Čína se aktivně snaží pomáhat africkým zemím a poskytuje jim nový zdroj financování infrastruktury, těžby a energetiky. Obrysy dynamických a plodných dvoustranných vztahů se rozšířily i na řadu dalších oblastí, včetně kultury a vzdělávání, digitální infrastruktury a technologií, zemědělství a spolupráce v oblasti zdravotnictví.
Úzké vazby vytvořené mezi Čínou a Afrikou se však stále častěji stávají terčem ostré kritiky a řady mylných názorů. Tyto útoky, vedené především západními médii, tvůrci politik a dalšími aktéry na Západě, vykreslují vztahy mezi Čínou a Afrikou v neoprávněně ostrém negativním světle a vyznačují se paternalistickým varováním Afričanů před údajným nebezpečím neokolonialismu ze strany Číny.
Pečlivé rozčlenění vyprávění a důkladné přezkoumání základních, fundamentálních faktů odhaluje, že tyto kritiky jsou neopodstatněné a daleko od pravdy. Za prvé, Čína nemá v Africe ani v jiných oblastech žádnou historii kolonialismu, ani nemá žádnou historii vojenských invazí a okupace jiných států v Africe nebo kdekoli jinde. Ve skutečnosti mají právě Afrika a Čína společnou historii podrobování a útlaku ze strany Západu.
Historické záznamy navíc ukazují, že Čína po své vlastní revoluci a založení poskytla celou řadu ekonomické a technické podpory řadě afrických osvobozeneckých hnutí, která bojovala za osvobození svých národů z okovů západní koloniální nadvlády.
Místo toho, aby Čína v Africe uplatňovala neokolonialismus, její angažovanost na kontinentu, která je založena na vzájemném respektu, mírovém soužití a oboustranně výhodném přístupu, aktivně pomáhala kontinentu v jeho dekolonizačním a rozvojovém úsilí.
Lidé komunikují na akci OSN ke Dni čínského jazyka v etiopské Addis Abebě, 19. dubna 2024/Xinhua
V průběhu let Čína pomohla vybudovat nebo renovovat nespočet přehrad, mostů, silnic, železnic, letišť, přístavů, telekomunikačních sítí, nemocnic a zdravotnických zařízení, škol, elektráren a přenosových linek a další infrastruktury na celém kontinentu. To mělo zásadní význam pro integraci a propojení Afriky, podporu přístupu k energiím, zvýšení obchodu a industrializace a řešení podstatných překážek, které dlouho brzdily snahy kontinentu o udržitelný rozvoj.
V oblasti zdravotnictví Čína poskytla mnohostrannou podporu, mimo jiné prostřednictvím financování Afrických center pro kontrolu a prevenci nemocí, vysílání dobrovolnických lékařských týmů, darování zdravotnického materiálu a vybavení a budování kapacit, což společně přispělo ke zlepšení úrovně dostupnosti, péče a blahobytu.
Podobně čínská pomoc africkému vzdělávání a technickým oblastem, která se projevuje tisíci stipendii, poskytováním možností odborné přípravy a zřizováním iniciativ, jako jsou Konfuciovy instituty a Lubanské dílny, pomohla zvýšit lidský kapitál, umožnila mládeži plně rozvinout svůj potenciál a posílila snahu Afriky o industrializaci a modernizaci.
Studenti se učí odborným dovednostem v Luban Workshopu v Dar es Salaamu v Tanzanii, 20. března 2023/Xinhua
Je pozoruhodné, že partnerství mezi Čínou a Afrikou vedlo k vytvoření zón hospodářské a obchodní spolupráce v mnoha afrických zemích. To přispělo k rozvoji stovek podniků, vytvoření tolik potřebných pracovních míst pro místní obyvatele (zejména mladé lidi) a přilákalo miliardové investiční toky. Afrika a Čína se také vzájemně podporují v rámci mezinárodních záležitostí a jejich vzájemně výhodná spolupráce je vzorem pro spolupráci Jih-Jih.
Neodmyslitelným problémem útoků na spolupráci mezi Čínou a Afrikou je to, že jsou nesmírně povýšené a popírají přirozenou schopnost a akceschopnost Afričanů. Na rozdíl od vyprávění, které šíří někteří lidé na Západě, nejsou Afričané pasivními a bezmocnými oběťmi, ale racionálními aktéry, kteří jsou plně schopni definovat své vlastní zájmy a prosazovat partnerství, jež skutečně přispívají k jejich dlouhodobému rozvoji a pokroku.
Je také třeba vzít v úvahu názory samotných Afričanů. Výsledky dlouhé řady průzkumů veřejného mínění a zpráv, které byly v průběhu let provedeny, od Afrobarometru a Gallupu až po Pew a vědecké studie, ukazují, že Afričané mají většinou pozitivní názory na angažovanost Číny na kontinentu a přijímají ji jako cenného rozvojového partnera.
Pro Afričany na celém kontinentu je čínská angažovanost vším jiným než neokolonialismem. Místo toho podpořila socioekonomický růst a rozvoj, uspokojila rozmanité potřeby místních komunit a pomohla hmatatelně zlepšit životní úroveň.
Lidé při návštěvě městského parku s vodopády v Johannesburgu v Jihoafrické republice, 17. června 2024/Xinhua
Tak co se děje? Co se skrývá za neutuchajícími pokusy Západu očernit Čínu nálepkou neokolonialismu? Jednoduše za těmito zuřivými útoky stojí rostoucí obavy a nejistota Západu z vlastní slábnoucí moci a klesajícího vlivu v rámci globálního systému v kombinaci s naprostou neschopností přijmout realitu vzestupu a úspěchu Číny.
Pro Západ, který uvízl v toxické mentalitě nulového součtu, je pokračující vzestup Číny vnímán výhradně prizmatem bezprostřední a rozsáhlé hrozby, kterou je třeba zadržet, oslabit a podkopat. Čína a její pozitivní a konstruktivní vztahy s Afrikou, které oběma stranám přinesly nesčetné hmatatelné výhody a zároveň pomohly nastolit nový a multipolární globální řád, jsou proto terčem zlovolné propagandy a pomluv pod záminkou zájmu o Afriku.
Navzdory neustálému bubnování negativních hlasů a záplavě zpolitizovaných útoků však zůstává nesmazatelnou pravdou, že vztahy mezi Afrikou a Čínou přispěly k řadě vzájemných výhod.
(Pokud chcete přispět a máte specifické odborné znalosti, kontaktujte nás na adrese opinions@cgtn.com. Sledujte @thouse_opinions na X, dříve Twitter, a objevte nejnovější komentáře v sekci názorů CGTN).
CMG /noticias.cz-jav_07