Čínské finanční regulační orgány letos přijaly řadu opatření na podporu otevření finančních trhů, což představuje důležitý krok směrem k vytvoření integrovanějšího a obousměrného finančního systému.
Klíčovým prvkem tohoto úsilí je postupná internacionalizace čínské měny renminbi (RMB). Pro podporu tohoto procesu čínští regulátoři optimalizovali mechanismy jako Bond Connect a Cross-Border Interbank Payment System, což usnadňuje zahraničním investorům přístup na čínské trhy a posiluje roli RMB v globálním obchodu a financích.
Mezi lednem a srpnem činily platby v RMB 26,5 procenta celkové hodnoty přeshraničních obchodních transakcí, což odráží rostoucí globální využívání této měny. Data z SWIFT ukazují, že RMB je čtvrtou největší měnou pro platby na světě, druhou největší měnou pro obchodní financování a třetí v rámci měnového koše Mezinárodního měnového fondu (MMF).
Čína je nyní druhým největším dluhopisovým trhem na světě, přičemž zahraniční investoři drží rekordních 4,6 bilionu jüanů (628 miliard dolarů) v čínských dluhopisech, uvedl Lu Lei, viceguvernér Čínské lidové banky.
Zároveň zahraniční finanční instituce urychlují expanze na čínský trh. V květnu belgická skupina Ageas investovala 1,075 miliardy jüanů do akvizice 10procentního podílu v Taiping Pension Insurance (TPP), dceřiné společnosti China Taiping Insurance Holdings.
Tento trend je součástí širšího pohybu, kdy mezinárodní pojišťovny jako AXA z Francie, Prudential z USA a Generali z Itálie provedly významné strategické investice v Číně prostřednictvím akvizic a společných podniků.
K 30. červnu 2024 působilo v Číně 67 zahraničních pojišťovacích společností a bylo zde zřízeno 68 zástupenských kanceláří. Celková aktiva, která zahraniční pojišťovny v Číně drží, dosahují 2,67 bilionu jüanů, podle údajů Národní správy pro finanční regulaci Číny.
Xu Xian, viceprezident Šanghajské pojišťovací asociace, uvedl, že čínský pojišťovací trh nabízí obrovské příležitosti pro zahraniční investory. „Zahraniční kapitál bude hrát klíčovou roli v kvalitním finančním rozvoji země, zejména v oblastech jako je technologické financování, zelené financování, inkluzivní financování, penzijní financování a digitální financování,“ řekl Xu.
Rostoucí mezinárodní zájem je dále podporován zrušením limitů pro zahraniční vlastnictví v klíčových sektorech, včetně bankovnictví, cenných papírů, pojištění, správy aktiv a futures, což nabízí další příležitosti pro globální finanční instituce prohloubit svou přítomnost v Číně.