Ministerstvo obrany zapracovává zkušenosti získané při realizaci první fáze iniciativy Replicator, když se zabývá další fází úsilí o předání špičkových schopností do rukou bojovníků, uvedl zástupce ředitele dnes vysoký představitel Obranného inovačního oddělení (DIU) Aditi Kumar.
Uvedl, že ministerstvo je na dobré cestě ke splnění svého cíle, kterým je zavedení tisíců autonomních systémů v různých oblastech boje v rámci projektu Replicator 1, a zahájilo realizaci druhé fáze iniciativy zaměřené na schopnosti boje proti dronům.
„Když se ohlédneme zpět, když byl [Replicator 1] poprvé spuštěn, a zamyslíme se nad časovým plánem, jak to zvládneme za 24 měsíců, bylo to velmi skličující,“ řekl Kumar během diskuse pořádané politickým think tankem Hudson Institute ve Washingtonu. „Po šestnácti měsících jsme však v dobré kondici.“
Náměstkyně ministra obrany Kathleen Hicksová představila iniciativu Replicator v srpnu 2023 jako jeden z přístupů, jimiž se ministerstvo obrany snaží čelit výzvám stanoveným v Národní obranné strategii, v níž je Čína označena za výzvu pro Spojené státy.
První iterace iniciativy se zaměřuje na nasazení tisíců autonomních systémů v různých oblastech během příštích 18 až 24 měsíců jako součást strategie Pentagonu, která má čelit rychlému nárůstu ozbrojených sil Číny.
Zaměřuje se na nasazení „atritabilních“ schopností – platforem, které jsou bez posádky a jsou cenově dostupné – což velitelům umožňuje tolerovat vyšší míru rizika při jejich nasazení.
„Náš akviziční podnik je v plném proudu a naši komerční dodavatelé jsou v plném proudu, aby je mohli stáhnout z výrobních linek a dostat je do rukou bojovníků,“ řekl Kumar.
Dodal, že klíčovým, zastřešujícím cílem replikátoru je zlepšit obranný akviziční proces v širším měřítku a urychlit vývoj a zavádění kritických obranných technologií.
Za tímto účelem se DIU i nadále zaměřuje na získávání zkušeností z každé iterace programu Replicator a jejich využití v další iteraci.
V září Hicksová stanovil směr pro Replicator 2, který se zaměří na boj proti hrozbě, kterou představují malé letecké systémy bez posádky pro bojovníky a obranná zařízení.
Boj proti bezpilotním systémům se stal jednou z hlavních oblastí zájmu Pentagonu, který označil bezpilotní letecké systémy za významnou hrozbu pro americký personál a zařízení v zahraničí a stále častěji i v USA.
Minulý týden ministr obrany Lloyd J. Austin III. podepsal utajovanou strategii pro boj proti hrozbě, kterou představují bezpilotní systémy, jejímž cílem je sjednotit přístup ministerstva obrany v různých oblastech.
Při popisu zaměření Replicatoru 2 Hicksová rovněž stanovila 18-24měsíční časový plán pro předání schopností do rukou bojovníků.
Kumar uvedl, že DIU je na dobré cestě k dodržení těchto termínů, protože obě fáze iniciativy realizuje souběžně.
Zdůraznil klíčové poznatky z první fáze, které DIU uplatňuje při svém dalším postupu.
Za prvé řekl, že DIU pracuje na dalším zvyšování komunikace mezi ministerstvem obrany a soukromým sektorem.
Jako příklad uvedl, že DIU minulý týden po zveřejnění strategie pro bezpilotní systémy uspořádal kulatý stůl s komerčními zainteresovanými stranami a investory, „abychom skutečně vyjasnili náš signál poptávky a typy systémů a schopností, o které budeme v rámci projektu Replicator 2 usilovat“.
Za druhé Kumar zdůraznil, že je důležité řešit nejtěžší problémy již v počáteční fázi vývoje.
Kumar rovněž zdůraznil význam včasné a časté komunikace s Kongresem. To podle ní pomáhá získat podporu zákonodárců, když se ministerstvo začne zabývat financováním této „obrovské výzvy“.
„Už jsme s nimi na kopci mluvili o tom, jak [vypadá] Replicator 2, jaké typy schopností chceme nasadit a na jakých místech,“ Dijo.
Pentágono/ gnews - RoZ