Francouzský premiér Michel Barnier v Národním shromáždění přednesl 1,5 hodiny dlouhý obsáhlý projev, v němž podrobně popsal klíčové priority své vlády, včetně snížení deficitu veřejných financí, reformy imigračního systému a důchodové politiky.
Barnier stanovil ambiciózní cíl pro francouzský deficit veřejných financí, který chce snížit na 5 % hrubého domácího produktu (HDP) v roce 2025 z letošních 6 % a dále na 3 % v roce 2029.
K dosažení tohoto cíle se Barnier zavázal snížit veřejné výdaje a zavést „efektivnější“ systém veřejných výdajů.
Vyzval také k dodatečnému daňovému úsilí, v jehož rámci by velké a velmi velké společnosti, které dosahují významných zisků, měly více přispívat, „aniž by byla ohrožena konkurenceschopnost“ Francie.
Dodal, že „mimořádný příspěvek“ bude určen také pro nejbohatší Francouze.
Po vraždě mladého studenta nelegálním přistěhovalcem, který měl být z Francie deportován, Barnier v Národním shromáždění uznal, že francouzská migrační a integrační politika již není řízena „uspokojivým způsobem“.
Barnier uvedl, že jeho vláda zváží zpřísnění vydávání víz pro země, které se zdráhají vydávat laissez-passer (propustky) k repatriaci svých deportovaných občanů.
Kromě toho navrhl opatření, která by usnadnila výjimečné prodloužení zajištění migrantů bez dokladů čekajících na vyhoštění a zlepšila vymáhání povinnosti opustit francouzské území (OQTF).
Barnier rovněž oznámil politiky v oblasti energetiky, ubytování a případné další reformy v oblasti důchodů.
V projevu k více než kdy jindy rozdělené dolní komoře parlamentu Barnier slíbil, že bude Francii vládnout „novou metodou“, která zahrnuje „naslouchání, respekt a dialog“.
Jako premiér bez absolutní většiny v Národním shromáždění Barnier vyzval opozici, aby se „dialog a kultura kompromisu“ staly zásadou vládnutí.
CMG/ gnews - RoZ