Lima – Prezidenti USA Joe Biden a Číny Xi Jinping se shodli na tom, že rozhodnutí ohledně použití jaderných zbraní by měli dělat lidé a ne umělá inteligence (AI). Po jejich schůzce na okraj summitu Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC) v Limě o tom informoval Bílý dům. Agentura Reuters píše, že jde o první takové vyjádření Spojených států a Číny, tedy zemí, které jsou jadernými mocnostmi.
Xi Bidenovi řekl, že v uplynulých čtyřech letech prošly čínsko-americké vztahy vzestupy a pády, ale obě strany se také věnovaly dialogu a spolupráci, a dodal, že vztahy zůstaly celkově stabilní.
Pod vedením obou prezidentů vypracovaly oba týmy prostřednictvím konzultací řadu hlavních zásad pro čínsko-americké vztahy a oba prezidenti společně vrátili čínsko-americký dialog a spolupráci do správných kolejí, uvedl Xi.
Bylo obnoveno nebo zřízeno více než 20 komunikačních mechanismů a bylo dosaženo pozitivních výsledků v oblastech, jako je diplomacie, bezpečnost, ekonomika, obchod, daňové záležitosti, finance, vojenství, boj proti narkotikům, vymáhání práva, zemědělství, změna klimatu a mezilidská výměna, uvedl.
Xi zdůraznil, že je vhodné zhodnotit zkušenosti z uplynulých čtyř let a čerpat z nich inspiraci. Uvedl následující příklady:
Za prvé je důležité mít správné strategické vnímání. Thukydidova past není historickou nevyhnutelností. Nová studená válka by se neměla vést a nelze ji vyhrát. Zadržování Číny je nerozumné, nepřijatelné a odsouzené k neúspěchu.
Za druhé je důležité, aby slova odpovídala činům. Člověk se nemůže prosadit bez důvěryhodnosti. Čína vždy ctila svá slova. Pokud bude americká strana vždy říkat jednu věc, ale dělat druhou, poškodí to její vlastní image a podkope důvěru mezi Čínou a Spojenými státy.
Za třetí, je důležité, aby se k sobě chovaly jako rovný k rovnému. Jako dvě významné země by se ani Čína, ani Spojené státy neměly snažit přetvořit tu druhou podle své vlastní vůle, potlačovat ji z takzvané „pozice síly“ nebo zbavovat tu druhou legitimního práva na rozvoj, aby si udržely své vedoucí postavení.
Za čtvrté je důležité nezpochybňovat červené linie a prvořadé zásady. Rozpory a rozdíly mezi dvěma velkými zeměmi, jako jsou Čína a Spojené státy, jsou nevyhnutelné. Jedna strana by však neměla podkopávat základní zájmy druhé strany, natož usilovat o konflikt nebo konfrontaci. Zásada jedné Číny a tři společná čínsko-americká komuniké jsou politickým základem čínsko-amerických vztahů. Je třeba je dodržovat. Tchajwanská otázka, demokracie a lidská práva, čínská cesta a systém a právo Číny na rozvoj jsou pro Čínu čtyři červené linie. Nesmí být zpochybňovány. Jsou to nejdůležitější zábrany a záchranné sítě pro čínsko-americké vztahy.
Za páté, je důležité vést více dialogu a spolupráce. Za současných okolností se společné zájmy Číny a Spojených států spíše rozšiřují, než aby se zmenšovaly. Jejich spolupráce má zásadní význam nejen pro ekonomiku, obchod, zemědělství, boj proti narkotikům, prosazování práva a veřejné zdraví, ale také pro řešení globálních výzev v oblasti změny klimatu a umělé inteligence, jakož i pro řešení otázek mezinárodních horkých míst. Obě strany by měly rozšířit seznam spolupráce a vytvořit větší koláč spolupráce, aby dosáhly oboustranně výhodného výsledku.
Za šesté, je důležité reagovat na očekávání lidí. Vztahy mezi Čínou a USA by měly vždy přispívat k blahobytu obou národů a sbližovat je. Pro usnadnění personální a kulturní výměny musí obě strany budovat mosty a cesty, odstraňovat rozptylující prvky a překážky a zdržet se jakýchkoli kroků, které mají chladný účinek.
Za sedmé, je důležité učinit krok vpřed a převzít odpovědnost velkých zemí. Čína a Spojené státy by měly mít vždy na paměti budoucnost lidstva a svou odpovědnost za světový mír, poskytovat světu veřejné blaho a jednat způsobem podporujícím globální jednotu, včetně provádění konstruktivních interakcí, zdržení se vzájemného podrývání a nenucení ostatních zemí, aby se postavily na jejich stranu.
Xi poznamenal, že trajektorie čínsko-amerických vztahů prokázala platnost těchto zkušeností a inspirací z uplynulých 45 let diplomatických vztahů, a uvedl, že pokud se obě země budou k sobě chovat jako partneři a budou hledat společnou řeč a zároveň odkládat rozdíly, jejich vztahy dosáhnou značného pokroku.
Pokud se však budou navzájem považovat za rivaly a budou usilovat o zlovolné soupeření, budou vztah rozkolísávat, nebo jej dokonce vrátí zpět, varoval Xi.
S poukazem na to, že lidstvo v tomto neklidném světě, který trpí častými konflikty, čelí bezprecedentním výzvám, Xi uvedl, že soupeření velkých zemí by nemělo být základní logikou doby; pouze solidarita a spolupráce mohou lidstvu pomoci překonat současné obtíže.
Uvedl, že řešením není ani oddělení, ani narušení dodavatelského řetězce; společného rozvoje lze dosáhnout pouze prostřednictvím vzájemně výhodné spolupráce.
Podle něj není řešením ani oddělení, ani narušení dodavatelského řetězce; společného rozvoje lze dosáhnout pouze prostřednictvím vzájemně výhodné spolupráce.
Řekl také, že „malý dvorek, vysoké ploty“ není to, co by měla velká země dělat; pouze otevřenost a sdílení mohou přispět k blahobytu lidstva.
Stabilní čínsko-americké vztahy mají zásadní význam nejen pro zájmy obou národů, ale také pro budoucnost a osud celého lidstva, uvedl Si a dodal, že Čína a Spojené státy by měly nadále zkoumat správnou cestu, jak spolu dvě velké země dobře vycházet, realizovat dlouhodobé mírové soužití na této planetě a vnést do světa více jistoty a pozitivní energie.
Xi zdůraznil, že cíl Číny, kterým je stabilní, zdravý a udržitelný vztah mezi Čínou a USA, zůstává nezměněn; závazek Číny k vzájemnému respektu, mírovému soužití a oboustranně výhodné spolupráci jako zásadám pro řešení vztahů mezi Čínou a USA zůstává nezměněn; postoj Číny rozhodně chránit svou svrchovanost, bezpečnost a rozvojové zájmy zůstává nezměněn; a její přání pokračovat v tradičním přátelství mezi čínským a americkým národem zůstává nezměněno.
Čína je připravena vést dialog, rozšiřovat spolupráci a zvládat rozdíly se Spojenými státy, aby udržela těžce získanou dynamiku směrem ke stabilitě čínsko-amerických vztahů, uvedl.
Xi rovněž uvedl postoje Číny k otázkám, jako jsou Tchaj-wan, hospodářské a obchodní vztahy, věda a technologie, kybernetická bezpečnost, Jihočínské moře, ukrajinská krize a Korejský poloostrov.
Zdůraznil, že mír a stabilita napříč průlivem a separatistické aktivity na podporu „nezávislosti Tchaj-wanu“ jsou stejně neslučitelné jako voda a oheň. Pokud americké straně záleží na zachování míru v Tchajwanském průlivu, je zásadní, aby jasně viděla skutečnou povahu snah Lai Ching-teho a orgánů Demokratické pokrokové strany o „nezávislost Tchaj-wanu“, řešila tchajwanskou otázku s mimořádnou obezřetností, jednoznačně se postavila proti „nezávislosti Tchaj-wanu“ a podpořila mírové sjednocení Číny, řekl Xi.
Právo čínského lidu na rozvoj nesmí být odepřeno ani ignorováno, poznamenal Xi a uvedl, že všechny země sice musí chránit svou národní bezpečnost, ale neměly by koncept národní bezpečnosti přehánět, a tím méně jej využívat jako záminku pro zlomyslné kroky k omezování a zadržování jiných zemí.
Neexistují žádné důkazy, které by podporovaly iracionální tvrzení o takzvaných „kybernetických útocích z Číny“, uvedl Xi a zdůraznil, že Čína sama je terčem mezinárodních kybernetických útoků a důsledně vystupuje proti všem formám kybernetických útoků a bojuje proti nim.
Čína pevně hájí své území, svrchovanost a námořní práva a zájmy v Jihočínském moři, uvedl Xi. Dialog a konzultace mezi dotčenými státy jsou vždy nejlepším způsobem, jak zvládnout neshody v Jihočínském moři, a Spojené státy by se neměly zapojovat do dvoustranných sporů o příslušné ostrovy a útesy Nansha Qundao, ani by neměly napomáhat či podporovat podněty k provokacím, dodal.
Xi zdůraznil, že postoj a jednání Číny v otázce Ukrajiny byly vždy spravedlivé a korektní. Čína provádí kyvadlovou diplomacii a zprostředkování na podporu mírových rozhovorů, vynakládá veškeré úsilí o mír a usiluje o deeskalaci.
Čína nedopustí, aby na Korejském poloostrově docházelo ke konfliktům a nepokojům, uvedl s tím, že země nebude nečinně přihlížet, když jsou ohroženy její strategická bezpečnost a základní zájmy.
Biden zase prohlásil, že americko-čínské vztahy jsou nejdůležitějším bilaterálním vztahem na světě, a to nejen pro oba národy, ale i pro budoucnost světa. Vlády obou zemí mají odpovědnost vůči oběma národům a celému světu za to, aby se soupeření nezvrhlo v konflikt.
V uplynulých čtyřech letech obě strany spolupracovaly na obnově nebo vytvoření komunikačních kanálů, neboť oba diplomatické a bezpečnostní týmy často vedly strategickou komunikaci a upřímný a hloubkový dialog, což oběma stranám pomohlo lépe si porozumět, uvedl.
Zejména od setkání se Xi před rokem v San Francisku dosáhly obě strany hmatatelného pokroku v oblasti vztahů mezi vojáky, boje proti drogám, prosazování práva, umělé inteligence, změny klimatu a mezilidské výměny, uvedl Biden.
Obě strany se vzájemně podporují v kandidatuře na pořádání zasedání APEC, respektive G20 v roce 2026, což dokazuje, co můžeme udělat pro oba národy, když budeme spolupracovat, uvedl.
Spojené státy neusilují o novou studenou válku, neusilují o změnu čínského systému, neusilují o oživení spojenectví proti Číně, nepodporují „nezávislost Tchaj-wanu“, nemají v úmyslu vést konflikt s Čínou a nepovažují svou tchajwanskou politiku za způsob, jak konkurovat Číně, uvedl Biden s tím, že americká strana zůstane věrná politice jedné Číny.
Oba prezidenti zopakovali sedmibodové společné ujednání o hlavních zásadách čínsko-amerických vztahů, a sice vzájemně se respektovat, najít způsob, jak vedle sebe žít v míru, udržovat otevřené komunikační linky, předcházet konfliktům, dodržovat Chartu OSN, spolupracovat v oblastech společného zájmu a odpovědně řídit konkurenční aspekty vztahů.
Obě strany vyjádřily připravenost dodržovat tyto zásady, pokračovat ve stabilizaci čínsko-amerických vztahů a zajistit hladký přechod vztahů.
Obě hlavy států se pozitivně vyjádřily o důležité úloze čínsko-americké strategické komunikace, pravidelných kontaktech mezi diplomatickými a bezpečnostními týmy a mechanismech dialogu o vztazích mezi armádami, hospodářských a obchodních vazbách a finančních otázkách. Dohodli se na zachování dynamiky komunikace a posílení koordinace makroekonomické politiky.
Oba prezidenti zhodnotili významný pokrok v dialogu a spolupráci v oblasti boje proti drogám, změny klimatu, umělé inteligence a mezilidských výměn, k němuž došlo od jejich setkání v San Franciscu.
Oba prezidenti se domnívali, že obě strany vedly upřímný a konstruktivní dialog o umělé inteligenci. Obě strany si navzájem spolupodpořily rezoluce Valného shromáždění OSN o UI. Potvrdili rovněž potřebu posílit mezinárodní spolupráci a podporovat UI pro dobro a pro všechny. Zdůraznili potřebu zachovat lidskou kontrolu nad rozhodováním o použití jaderných zbraní. Obě hlavy států se shodly na tom, že jejich setkání bylo upřímné, hluboké a konstruktivní, a vyjádřily ochotu zůstat v kontaktu.
Xinhua / foto: Li Xueren / gnews.cz-jav