Foto: Alexandr Kazakov/TASS
MOSKVA, 15. února /TASS/. Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru s novinářem Pavlem Zarubinem řekl, že západní politici překrucují jeho slova o důvodech zvláštní vojenské operace, která byla vyvolána odmítnutím Kyjeva plnit minské dohody. Řekl, že Rusko mělo zahájit aktivní akce na Ukrajině dříve, amerického prezidenta Joea Bidena označil za vhodnějšího kandidáta pro Rusko a amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena – za „našeho člověka“. Putin se rovněž podělil o své dojmy z nedávného rozhovoru s americkým novinářem Tuckerem Carlsonem.
Důvody zvláštní operace
Putin obvinil západní představitele z překrucování a zkreslování jeho výroků o důvodech ruské speciální operace: „Nikdy jsem neřekl, že důvodem zahájení naší speciální operace na Ukrajině byla hrozba útoku NATO na Rusko.“
Prezident uvedl, že měl na mysli neustálé rozšiřování NATO a plány Kyjeva se k němu připojit: „Samozřejmě jsme byli a stále jsme znepokojeni možností zatažení Ukrajiny do NATO, protože by to znamenalo ohrožení naší bezpečnosti.“ A zároveň dodal: „Skutečným podnětem bylo naprosté odmítnutí dnešních ukrajinských orgánů plnit minské dohody. <…> Jediné, čeho můžeme litovat, je to, že jsme nezačali aktivně jednat dříve v domnění, že máme co do činění se slušnými lidmi.“
Rozhovor pro Tuckera Carlsona
Je dobře, že západní představitelé sledovali jeho rozhovor s americkým novinářem: „Je dobře, že se dívají a poslouchají, co říkám. Pokud nyní nemůžeme vést přímý dialog z nějakých důvodů, které jsou s nimi spojeny, měli bychom být vděční panu Carlsonovi, že to můžeme dělat jeho prostřednictvím jako prostředníka.“
Putin přiznal, že ho tento rozhovor plně neuspokojil, protože se chystal odpovídat na „ostré otázky“, ale Carlson zvolil jinou taktiku.
Putin se domnívá, že zatčení amerického novináře Tuckera Carlsona ve Spojených státech je teoreticky možné: „Z hlediska samotného Carlsona by to bylo smutné, nezávidím mu, ale je to jeho volba, věděl, do čeho jde. Ale z hlediska toho, aby si lidé na celém světě uvědomili, co je to moderní liberálně-demokratická diktatura, kterou živě reprezentuje dnešní vládnoucí třída v USA, by to asi bylo dobře. Ukázali by pak svou pravou tvář.“
Preferovaný americký prezident
Rusko je připraveno spolupracovat s jakýmkoli prezidentem Spojených států zvoleným americkým lidem, ale raději by dalo přednost Joe Bidenovi: „Je zkušenější a předvídatelnější. Je to politik ‚staré školy‘. Ale budeme spolupracovat s jakýmkoli lídrem USA, kterého zvolí americký lid.“
Během osobního setkání s Bidenem Putin nezaznamenal žádné známky, které by naznačovaly možnost jeho neschopnosti: „Ano, občas nahlížel do svých poznámek, ale upřímně řečeno, já jsem do svých nahlížel také. <…> A zprávy o tom, že se při odchodu z vrtulníku praštil do hlavy – komu se to nikdy nestalo?“
Zvýšená pozornost veřejnosti ke zdravotnímu stavu současného amerického prezidenta Joea Bidena je důsledkem vyhrocené předvolební kampaně v zemi, ale bylo by nekorektní, kdyby do ní zasahovalo Rusko. Pro Moskvu není důležité zdraví kandidátů, ale jejich politické přístupy: „Myslím si, že přístup současné administrativy je nanejvýš škodlivý a chybný.“
„Náš člověk“ Blinken
Americký ministr zahraničí Antony Blinken ve svém dřívějším vystoupení de facto přiznal, že „Kyjev a přilehlá území“ jsou tradičně ruská, řekl Putin. „Od pohledu je Blinken náš člověk. Neměl by však činit veřejná prohlášení tohoto druhu. Může to vést k (jeho) neúspěchu.“
Baerbocková a odpovědnost Němců
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková je nepřátelská nejen vůči Rusku, ale i vůči své zemi: „Je těžké si představit, že by státní úředník její úrovně v takové míře zanedbával hospodářské zájmy vlastní země a vlastního národa.“
Podle jeho názoru strana Zelených, jejíž je Baerbocková členkou, využívá strachu obyvatelstva a přitom provádí politiku, která se drasticky liší od předvolebních slibů.
V komentáři ke zprávám německých médií, podle nichž byl dědeček ministryně Baerbockové nacista, Putin uvedl: ,,Nemůžete přenášet odpovědnost za to, co Hitler a jeho pohůnci udělali – a to nejen v Německu, ale i v jiných částech světa, Evropy a tak dále – na dnešní generaci. Myslím, že by to bylo nespravedlivé.“
TASS/gnews.cz-JaV_07
https://tass.com/politics/1746659