Výzkum Amnesty International shledal dostatečné podklady pro závěr, že Izrael páchal a nadále páchá genocidu na Palestincích v okupovaném Pásmu Gazy, uvedla organizace v nové přelomové zprávě, kterou dnes zveřejnila.
El informe titulado „Cítíte se jako podlidé“: Genocida Izraele vůči Palestincům v Gaze dokumentuje, jak Izrael během své vojenské ofenzívy zahájené po smrtících útocích vedených Hamásem v jižním Izraeli 7. října 2023 bezostyšně, nepřetržitě a zcela beztrestně rozpoutal peklo a zkázu na Palestincích v Gaze.
„Zpráva Amnesty International dokládá, že Izrael prováděl činy zakázané Úmluvou o genocidě s konkrétním záměrem zničit Palestince v Gaze. Mezi tyto činy patří zabíjení, způsobování vážné tělesné nebo duševní újmy a úmyslné vytváření takových životních podmínek Palestincům v Gaze, které mají vést k jejich fyzické likvidaci. Izrael měsíc co měsíc zachází s Palestinci v Gaze jako s podlidskou skupinou nehodnou lidských práv a důstojnosti a demonstruje svůj záměr je fyzicky zničit,“ Dijo Agnès Callamardová, generální tajemnice Amnesty International.
„Naše usvědčující zjištění musí být pro mezinárodní společenství varovným signálem: toto je genocida. Musí to okamžitě přestat. Státy, které v této době pokračují v dodávkách zbraní Izraeli, musí vědět, že porušují svou povinnost předcházet genocidě a riskují, že se stanou jejími spoluviníky. Všechny státy, které mají na Izrael vliv, zejména klíčoví dodavatelé zbraní, jako jsou USA a Německo, ale také ostatní členské státy EU, Spojené království a další, musí okamžitě jednat, aby zvěrstva Izraele vůči Palestincům v Gaze okamžitě skončila.“
V posledních dvou měsících se krize vyostřila zejména v severní části Gazy, kde obléhané obyvatelstvo čelí hladu, vysídlení a vyhlazování v podmínkách neustálého bombardování a omezování život zachraňující humanitární pomoci.
„Náš výzkum odhalil, že Izrael po celé měsíce vytrvale páchal genocidní činy, plně si vědom nenapravitelných škod, které Palestincům v Gaze působí. Pokračoval v tom navzdory nesčetným varováním o katastrofální humanitární situaci a právně závazným rozhodnutím Mezinárodního soudního dvora (ICJ), která Izraeli nařizovala přijmout okamžitá opatření umožňující poskytování humanitární pomoci civilistům v Gaze,“ uvedla Agnès Callamardová.
„Izrael opakovaně tvrdil, že jeho akce v Gaze jsou zákonné a lze je ospravedlnit jeho vojenským cílem zlikvidovat Hamás. Genocidní záměr však může existovat vedle vojenských cílů a nemusí být jediným záměrem Izraele.“
https://twitter.com/amnesty/status/1864550636877976045
Amnesty International zkoumala činy Izraele v Gaze podrobně a v jejich souhrnu, přičemž brala v úvahu jejich opakování a souběžný výskyt a jejich bezprostřední dopad i kumulativní a vzájemně se posilující důsledky. Organizace zvážila rozsah a závažnost obětí a ničení v průběhu času. Analyzovala rovněž veřejná prohlášení úředníků a zjistila, že zakázané činy často oznamovali nebo k nim vyzývali především vysoce postavení úředníci, kteří měli na starosti válečné úsilí.
„S přihlédnutím k předchozímu kontextu vyvlastnění, apartheidu a nezákonné vojenské okupace, v němž byly tyto činy spáchány, jsme mohli dospět k jedinému rozumnému závěru: Záměrem Izraele je fyzická likvidace Palestinců v Gaze, ať už souběžně s vojenským cílem zničit Hamás, nebo jako prostředek k jeho dosažení,“ uvedla Agnès Callamardová.
„Kruté zločiny spáchané 7. října 2023 Hamásem a dalšími ozbrojenými skupinami na Izraelcích a obětech jiných národností, včetně úmyslného masového zabíjení a braní rukojmí, nemohou nikdy ospravedlnit genocidu Izraele vůči Palestincům v Gaze.“
Mezinárodní judikatura uznává, že pro spáchání genocidy není nutné, aby pachatel uspěl ve svých pokusech o úplné nebo částečné zničení chráněné skupiny. Postačí spáchání zakázaných činů s úmyslem zničit skupinu jako takovou.
Zpráva podrobně zkoumá porušování izraelských zákonů v Gaze v průběhu devíti měsíců od 7. října 2023 do začátku července 2024. Organizace vedla rozhovory s 212 osobami, včetně palestinských obětí a svědků, místních orgánů v Gaze, zdravotnických pracovníků, prováděla terénní výzkum a analyzovala rozsáhlou škálu vizuálních a digitálních důkazů, včetně satelitních snímků. Analyzovala také prohlášení vysokých izraelských vládních a vojenských představitelů a oficiálních izraelských orgánů. Při několika příležitostech organizace sdělila svá zjištění izraelským orgánům, ale v době zveřejnění neobdržela žádnou podstatnou odpověď.
Amnesty International/ gnews - RoZ_07