Společně za spravedlivý a rovný systém globální správy
Projev Jeho Excelence Xi Jinpinga
Prezidenta Čínské lidové republiky
O reformě institucí globální správy
Na II. zasedání 19. summitu G20
Rio de Janeiro, 18. listopadu 2024
Vaše Excelence, prezidente Luizi Inácio Lula da Silvo,
Vážení kolegové,
Od zahájení summitu G20 uplynulo již 16 let. Během těchto let jsme pracovali ve vzájemné solidaritě na řešení globální finanční krize, podpořili jsme spolupráci v oblasti globální ekonomiky, financí a obchodu a nasměrovali světovou ekonomiku na cestu obnovy. Spojili jsme své síly při řešení globálních výzev, jako je změna klimatu nebo pandemie COVID-19, podnítili technologickou transformaci a neustále obnovovali odpovědnosti a poslání skupiny G20. Společně jsme se snažili zlepšit globální správu, posílit koordinaci makroekonomických politik, pokročit v reformách mezinárodních finančních institucí a podporovat mezinárodní spolupráci v duchu rovných konzultací a vzájemných výhod.
Z nového výchozího bodu by měla G20 stavět na svých dosavadních úspěších, působit jako síla pro zlepšení globální správy a posunout historii kupředu. Měli bychom mít na paměti, že lidstvo žije ve společenství se společnou budoucností, a pohlížet na rozvoj ostatních spíše jako na příležitosti než na výzvy a vidět se jako partnery, nikoli soupeře. Měli bychom respektovat základní normy mezinárodních vztahů zakotvené v cílech a zásadách Charty OSN a hájit mezinárodní pořádek založený na mezinárodním právu. V souladu s mandátem skupiny G20 bychom mohli vytvářet širší mezinárodní konsensus v oblastech, jako je ekonomika, finance, obchod, digitalizace a ekologie, abychom zlepšili globální správu a podpořili rovný a uspořádaný multipolární svět a všeobecně prospěšnou a inkluzivní ekonomickou globalizaci.
Za prvé, musíme zlepšit globální ekonomickou správu a budovat světovou ekonomiku založenou na spolupráci.
Vyvinuli jsme komplexní růstové strategie G20 a vytvořili rámec pro silný, udržitelný, vyvážený a inkluzivní růst. Musíme se nadále zavazovat k posilování globálních ekonomických partnerství, posílit makroekonomickou politickou koordinaci v oblasti fiskálních, finančních, měnových a strukturálních reforem, rozvíjet nové kvalitní produktivní síly a zvyšovat celkovou produktivitu, abychom otevřeli více možností pro globální ekonomiku. Je důležité dobře využívat schůzky ministrů financí a guvernérů centrálních bank G20, aby sloužily jako záruka koordinace makroekonomických politik a podporovaly otevřené, inkluzivní a nediskriminační prostředí pro mezinárodní ekonomickou spolupráci. Hlavní věřitelé, mezinárodní finanční instituce a komerční věřitelé by se měli podílet na snižování a pozastavování dluhů rozvojových zemí. Důležité je také vytvářet čisté podnikatelské prostředí prostřednictvím nulové tolerance vůči korupci, posilování mezinárodní spolupráce v oblasti navracení uprchlíků a majetku a odmítání bezpečných útočišť pro zkorumpované úředníky a jejich majetek.
Za druhé, musíme zlepšit globální finanční správu a budovat světovou ekonomiku založenou na stabilitě.
Pro zvýšení hlasu a zastoupení rozvojových zemí by měla Světová banka provést revizi podílu akcií a Mezinárodní měnový fond by měl provést přeorganizování kvót podle dohodnutého časového plánu a cestovní mapy. Společné úsilí je nutné k udržení stability mezinárodních finančních trhů a prevenci negativních dopadů domácí měnové politiky na ostatní země. Rozvinuté země by měly plnit své povinnosti v tomto ohledu. Důležité je posílit systémy pro sledování finančních rizik, včasné varování a jejich řešení, posílit spolupráci v oblastech, jako jsou digitální měny a zdanění, a posílit globální finanční bezpečnostní síť. G20 by měla urychlit implementaci Cesty k udržitelným financím, aby lépe splnila potřeby rozvojových zemí v oblasti zeleného financování.
Za třetí, musíme zlepšit globální obchodní správu a budovat světovou ekonomiku založenou na otevřenosti.
Měli bychom umístit rozvoj do centra mezinárodního ekonomického a obchodního programu a postupně prosazovat liberalizaci a zjednodušení obchodu a investic. Měli bychom pokračovat v reformách Světové obchodní organizace (WTO), proti jednotné politice a protekcionismu, co nejdříve obnovit normální fungování mechanismu pro řešení sporů, zahrnout Dohodu o usnadnění investic pro rozvoj do právního rámce WTO a dosáhnout co nejdříve konsensu o dohodě o elektronickém obchodování. Měli bychom aktivně pracovat na udržení pravidel WTO relevantních tím, že vyřešíme dlouho nevyřešené problémy a prozkoumáme formulaci nových, budoucnost orientovaných pravidel, abychom posílili autoritu, účinnost a relevanci multilateralistického obchodního systému. Je důležité se vyhnout politizování ekonomických otázek, rozdělování globálního trhu a přijímání protekcionistických opatření ve jménu zeleného a nízkouhlíkového rozvoje. Před dvěma lety Čína a Indonésie, spolu s několika dalšími zeměmi, zahájily Iniciativu mezinárodní spolupráce na odolných a stabilních průmyslových a dodavatelských řetězcích, která usiluje o rovnější, inkluzivnější a konstruktivnější partnerství v oblasti průmyslu a dodavatelských řetězců. Jsme připraveni na těsnější spolupráci se všemi stranami na této iniciativě.
Za čtvrté, musíme zlepšit globální digitální správu a budovat světovou ekonomiku založenou na inovacích.
Měli bychom posílit funkci Schůzky ministrů digitální ekonomiky G20 a umožnit jí hrát vedoucí roli v digitální transformaci, hluboké integraci digitální ekonomiky a reálné ekonomiky a vytváření pravidel v nových oblastech. Měli bychom posílit mezinárodní správu a spolupráci v oblasti umělé inteligence (AI), aby AI sloužila pro dobro všech a nebyla pouze nástrojem bohatých zemí a elit. Čína hostila Světovou konferenci o umělé inteligenci 2024 a Vysokou úroveň setkání o globální správě AI a vydala Šanghajskou deklaraci o globální správě AI. Spolu s ostatními stranami Čína podpořila přijetí rezoluce Valného shromáždění OSN o zvyšování mezinárodní spolupráce na budování kapacit v oblasti AI. Čína uspořádá další světovou konferenci o AI v roce 2025 a vítá účast všech členů G20.
Za páté, musíme zlepšit globální ekologickou správu a budovat světovou ekonomiku založenou na ekologické šetrnosti.
Měli bychom ctít princip společných, ale diferenciovaných odpovědností a plně a efektivně realizovat Pařížskou dohodu a rámec pro globální biodiverzitu z Kuning-Montrealu za účelem harmonického soužití lidstva s přírodou. Rozvinuté země by měly poskytovat rozvojovým zemím nezbytné financování, technologie a podporu pro budování kapacit. Nedávno uzavřená konference OSN o biodiverzitě přinesla důležitý konsenzus. Měli bychom společně podpořit pokračující a nadcházející konference OSN o změně klimatu a desertifikaci k dosažení pozitivních výsledků. Energetická transformace a energetická bezpečnost jsou klíčovými otázkami. Měli bychom postupovat podle přístupu „vytváření nového před zrušením starého“ a vyměnit tradiční energetické zdroje za čistou energii stabilním a uspořádaným způsobem, jak urychlit zelenou a nízkouhlíkovou transformaci světové ekonomiky. Čína je připravena pokračovat v prohlubování mezinárodní spolupráce se všemi stranami na zelené infrastruktuře, zelené energii, zeleném těžbě a zelené dopravě a bude poskytovat podporu rozvojovým zemím podle svých možností.
Globální bezpečnostní správa je neoddělitelnou součástí globální správy.
G20 by měla podporovat OSN a její Radu bezpečnosti v tom, aby hrála větší roli a podporovala všechny snahy vedoucí k mírovému řešení krizí. Pro deeskalaci ukrajinské krize a dosažení politického řešení bychom měli dodržovat principy, že nedojde k rozšiřování bojišť, neeskalování nepřátelských akcí a neprovokování konfliktů. Čína a Brazílie spolu s několika dalšími zeměmi Global South zahájily skupinu „přátel míru“ v ukrajinské krizi, jejímž cílem je shromáždit více hlasů pro mír. Boje v Gaze způsobily hluboké utrpení obyvatel. Je naléhavé, aby všechny strany přestaly bojovat, ukončily válku a poskytly podporu na zmírnění humanitární krize v této oblasti a na poválečnou rekonstrukci. Základní řešení cyklu palestinsko-izraelského konfliktu spočívá v implementaci dvoustátního řešení, obnovení legitimních národních práv Palestiny a vytvoření nezávislého palestinského státu.
Kolegové,
Obnovme náš závazek k zakládajícímu poslání G20 a udělejme nový začátek z Rio de Janeira. Pojďme pokračovat v partnerství, praktikovat skutečný multilateralismus a otevřít lepší budoucnost společného rozvoje a prosperity.
Gracias. Gracias.