PRAGUE – Národní galerie Praha (NGP) uspořádala výstavu „École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž“, která se zaměřuje na významnou, ale dosud méně zmapovanou kapitolu českého umění ve Francii. Výstava je k vidění ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně až do 2. března 2025. Návštěvníkům představuje umělce, kteří byli v meziválečné Paříži známější než ve své vlasti, jako jsou Georges Kars, Othon Coubine a François Eberl (narození jako Jiří Karpeles, Otakar Kubín a František Eberl). Eberlovy práce budou v Praze vystaveny vůbec poprvé.
Podle kurátorky Anny Pravdové zavede výstava návštěvníky na pařížskou uměleckou scénu dvacátých a třicátých let 20. století. „Ačkoliv jména František Kupka, Josef Šíma, Jindřich Štyrský a Toyen jsou dnes nejčastěji spojována s českým uměním ve Francii, tehdejší pařížské publikum mělo zcela jiné favority. Kars, Coubine a Eberl byli mnohem známější a byli vystavováni v nejprestižnějších galeriích, vycházely jim monografie. V rámci této výstavy jejich umění znovu připomeneme a představíme ho českému publiku v širším kontextu pařížské školy.“
Kromě děl těchto tří klíčových autorů výstava nabízí také práce jejich současníků, mezi nimi i světově známých jmen jako Amedeo Modigliani, Marc Chagall, Suzanne Valadon, Chaïm Soutine, Jules Pascin, Chana Orloff či Maurice Utrillo. A nechybí ani fotograf noční Paříže Brassaï.
Návštěvníci mají jedinečnou příležitost vidět i obrazy, které dosud nebyly vystaveny, mezi nimi Coubinovy práce nedávno objevené v amerických sbírkách, jež se poprvé vrací do Evropy. Celkem je k vidění téměř dvě stě sedmdesát děl, včetně knih a grafických listů. Díla jsou zapůjčena z prestižních evropských muzeí (např. Musée d’art Moderne de Paris, Nouveau Musée National de Monaco, Musée de Montmartre či Musée de Grenoble), z nejvýznamnějších českých veřejných galerií a z řady zahraničních i tuzemských soukromých sbírek, jednatřicet děl pochází ze sbírek NGP.
Osudy umělců
Příběhy všech tří umělců se prolínají s dramatickými osudy Evropy během minulého století, do Francie totiž přišli již před první světovou válkou. Kars byl český Němec židovského původu, za války bojoval na straně Rakouska–Uherska. Eberl vstoupil ve Francii do československých legií, byl vážně raněn a později pracoval jako řidič sanitky pro Červený kříž. Coubin byl během první světové války s manželkou nejprve internován v cizineckém táboře u Bordeaux, poté pracoval v Národní knihovně a podílel se na odbojové činnosti československé kolonie v Paříži.
Po válce se všichni tři setkali v Paříži a jejich realistická figurativní malba tam slavila nebývalé úspěchy.
Po dobu druhé světové války se Kars nejprve schovával ve Francii a později za poměrně dramatických okolností přešel hranici do Švýcarska, kde žil se sestrou nedaleko Curychu. Nervově vyčerpaný spáchal v únoru 1945 sebevraždu. Eberl se krátce přidal k francouzskému odboji. V poválečném období často pobýval v Monaku, kde později obdržel čestné občanství. Zemřel začátkem šedesátých let ve Francii. Coubine se v padesátých letech vrátil domů, střídavě žil v Praze a v rodných Boskovicích, stal se zasloužilým umělcem. Po třinácti letech zamířil zpět do Francie a poslední roky života prožil v Provence.
NGP/Gnews.cz – HeK