Sedmé Čínské mezinárodní importní Expo (CIIE) skončilo 10. listopadu a dosáhlo bohatých plodných výsledků: zúčastnilo se 3496 vystavovatelů ze 129 zemí a regionů s rekordně vysokým počtem firem Fortune 500 a špičkových podniků ve svém průmyslovém odvětví.
Dále se 186 firem a institucí stalo „studentem s plnou docházkou“ sedmi CIIE; bylo poprvé uvedeno a vystaveno 450 nových produktů, technologií a služeb; národní výstava byla opět eskalována a dále podporovala praktickou spolupráci v obchodu, investicích a dalších oblastech.
Mimo místo CIIE, řada otevřených politik také přinesla radost zahraničním kamarádům: 8. listopadu rozšířila Čína svůj bezvízový „kruh kamarádů“ a pilotovala bezvízový přístup pro devět zemí včetně Slovenska a Norska. Před pár dny byla zrušena všechna omezení přístupu k zahraničním investicím v čínském zpracovatelském průmyslu; od prvního prosince Čína rovněž provede bezcelní politiku vůči produktům z nejméně rozvinutých zemí. Jeden po druhém „dárek pro otevírání se“ umožňuje cizincům přijít do Číny pohodlněji, zahraničním podniků se rozvíjet se v Číně víc hladko a prostoru pro spolupráci být vetší.
Z globálního hlediska je úsilí Číny o rozšíření svého otevírání se obzvláště vzácné. V současné době světová ekonomika zažívá pomalý růst, trend proti globalizaci stoupá, unilateralismus a obchodní protekcionismus jasně stoupají a otevírání se a příležitosti se staly vzácnými věcmi.
V současné době, kdy mnoho zahraničních podniků spěchá na rezervaci výstavního místa příštího CIIE, nově podepsaná výstavní plocha překročila 100000 metrů čtverečních. Otevírání se je výrazným symbolem čínské cesty k modernizaci a také vzácnou věcí, kterou Čína poskytuje světu. To je také důvod, proč zahraniční podniky považují „příjezd do Číny“ za dlouhodobý závazek. Jak řekl prezident dánské společnosti Grundfos, otevírání se a inkluzivnost Číny prosívají každému cizinci a zahraničnímu podniku.
CRI/ gnews - RoZ