Rakovina prostaty je dlouho bezpříznaková. Klíčové jsou preventivní prohlídky a screening. V České republice si tuto diagnózu každoročně vyslechne okolo 8000 mužů, zhruba 1400 z nich na ni zemře. Nezisková organizace Loono se v rámci své kampaně k mužskému zdraví zaměřuje také na prevenci a rizikové faktory tohoto onemocnění.
„Přestože počet diagnóz rakoviny prostaty může znít strašidelně, pozitivní je, že její včasné odhalení ještě před tím, než začne metastazovat, dává pacientovi vysokou šanci na uzdravení. Proto je naprosto nezbytná prevence,“ Dit Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono. „Dobrou zprávou je, že od ledna letošního roku funguje screeningový program organizovaný Ministerstvem zdravotnictví ČR zaměřený na muže ve věku od 50 do 69 let,“ Il ajoute.
Do screeningu zařazuje své pacienty jak jejich praktický lékař, tak například ošetřující urolog, který je sleduje pro jiné zdravotní potíže. Vyšetření spočívá v měření hladiny PSA (prostatický specifický antigen), což je enzym, který je nezbytný ke zkapalnění spermatu po ejakulaci, čímž zajišťuje normální funkci spermií. Za normálního stavu je většina PSA vylučována do spermatu. Pouze malá část se dostává do krve a je detekovatelná. V případě porušení vnitřní architektury prostaty se do krve začne dostávat větší část PSA a způsobí její zvýšené hodnoty, které se zjišťují prostřednictvím krevních testů.
Díky tomuto vyšetření se včas odhalila rakovina prostaty také u ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, který, jak sám řekl, předtím žádné varovné příznaky nepociťoval.
Rakovina prostaty totiž bývá dlouhou dobu bez příznaků
Když už se projeví, příznaky mohou zahrnovat potíže při močení, jako je obtížné zahajování močení, slabý a přerušovaný proud, pocit nedokonalého vyprázdnění, nutkání na močení nebo časté močení ve dne i v noci. Objevit se mohou také krev v moči nebo ejakulátu a otoky dolních končetin. „Často se stává, že muži tyto projevy přehlížejí nebo je přisuzují věku. To ale může být velmi nebezpečné. Doporučujeme proto vždy navštívit svého praktického lékaře nebo urologa a tyto problémy s ním zkonzultovat,“ vysvětluje Šédová.
Riziko rakoviny prostaty výrazně stoupá s věkem, a to po 50. roce. Další rizikové faktory zahrnují výskyt tohoto zhoubného nádoru v rodině, vysoký příjem živočišných tuků a červeného masa, kouření či zvýšená expozice pesticidům a těžkým kovům. Riziko zvyšují také tzv. mutace BRCA genů, o nichž se hovoří zejména v souvislosti s rakovinou prsu. Nicméně se pojí i s dalšími nádory, vedle prostaty a prsou například s rakovinou slinivky břišní, tlustého střeva a konečníku či melanomem.
Co by měli tedy muži dělat v rámci prevence? „Absolvujte jednou za dva roky preventivní prohlídku u svého praktického lékaře a po 50. roce věku navštěvujte také urologa. Vhodné je omezit konzumaci červeného masa a živočišných tuků a nepodceňovat roli zdravého životního stylu. Pravidelně se hýbejte, jezte stravu bohatou na zeleninu a celozrnné potraviny, vyhýbejte se kouření a konzumaci alkoholu,“ odpovídá Šédová.
Přestože rakovina prostaty postihuje ročně jen v České republice tisíce mužů, stále je pro mnohé tabu a dostatečně se o ní nemluví. To vede k tomu, že muži často zlehčují své zdravotní problémy nebo odkládají návštěvu u lékaře kvůli strachu, studu či nedostatku informací. „Naším cílem je toto tabu prolomit a přimět muže k odpovědnosti za své zdraví. Zdravotní péče je dnes natolik pokročilá, že včasné odhalení této nemoci dává vysokou šanci na úspěšnou léčbu,“ dodává Šédová.
Loono/ gnews - RoZ
FOTO – Loono/ Radek Vebr, Petr Vagner