Rozhodnutí snížit sazbu vkladové facility – sazbu, jejímž prostřednictvím Rada guvernérů řídí nastavení měnové politiky – vychází zejména z jejího aktualizovaného hodnocení výhledu inflace, dynamiky základní inflace a síly transmise měnové politiky.
Proces dezinflace je na dobré cestě. Podle názoru guvernérů dosáhne celková inflace v roce 2024 v průměru 2,4 %, v roce 2025 2,1 %, v roce 2026 1,9 % a v roce 2027, kdy začne fungovat rozšířený systém EU pro obchodování s emisemi, 2,1 %. V případě inflace bez energií a potravin zaměstnanci předpokládají průměrnou hodnotu 2,9 % v roce 2024, 2,3 % v roce 2025 a 1,9 % v letech 2026 a 2027.
Většina měřítek základní inflace naznačuje, že inflace se trvale ustálí kolem střednědobého cíle Rady guvernérů ve výši 2 %. Domácí inflace se snížila, ale zůstává vysoká, především proto, že mzdy a ceny v některých odvětvích se stále se značným zpožděním přizpůsobují minulému prudkému nárůstu inflace.
Podmínky financování se uvolňují, protože nedávné snížení úrokových sazeb Radou guvernérů postupně zlevňuje nové úvěry pro firmy a domácnosti. Nadále však zůstávají napjaté, protože měnová politika zůstává restriktivní a minulé zvýšení úrokových sazeb se stále promítá do objemu nesplacených úvěrů.
Guvernéři nyní očekávají pomalejší hospodářské oživení než v zářijových projekcích. Ačkoli se růst ve třetím čtvrtletí letošního roku zrychlil, ukazatele z průzkumů naznačují, že v současném čtvrtletí zpomalil. V roce 2024 zaměstnanci předpokládají růst ekonomiky o 0,7 %, v roce 2025 o 1,1 %, v roce 2026 o 1,4 % a v roce 2027 o 1,3 %. Předpokládané oživení se opírá především o rostoucí reálné příjmy – což by mělo domácnostem umožnit větší spotřebu – a o zvyšování investic ze strany firem. Postupně slábnoucí účinky restriktivní měnové politiky by měly v průběhu času podpořit oživení domácí poptávky.
Rada guvernérů je odhodlána zajistit udržitelnou stabilizaci inflace na úrovni svého střednědobého cíle 2 %. Při určování vhodného nastavení měnové politiky bude postupovat v závislosti na datech a podle jednotlivých zasedání. Rozhodnutí Rady guvernérů o úrokových sazbách budou vycházet zejména z hodnocení výhledu inflace s ohledem na příchozí ekonomické a finanční údaje, dynamiku základní inflace a sílu transmise měnové politiky. Rada guvernérů se předem nezavazuje k určitému vývoji úrokových sazeb.
Klíčové úrokové sazby ECB
Rada guvernérů dnes rozhodla snížit tři klíčové úrokové sazby ECB o 25 bazických bodů. Úrokové sazby vkladové facility, hlavních refinančních operací a mezní zápůjční facility se tedy s účinností od 18. prosince 2024 sníží na 3,00 %, 3,15 % a 3,40 %.
Program nákupu aktiv (APP) a pandemický nouzový nákup (PEPP)
Portfolio APP se snižuje měřitelným a předvídatelným tempem, protože Eurosystém již neinvestuje splátky jistiny ze splatných cenných papírů.
Eurosystém již neinvestuje všechny splátky jistiny ze splatných cenných papírů nakoupených v rámci PEPP, čímž se portfolio PEPP snižuje v průměru o 7,5 mld. eur měsíčně. Rada guvernérů ukončí reinvestice v rámci PEPP na konci roku 2024.
Refinanční operace
Tento měsíc banky splatí zbývající částky vypůjčené v rámci cílených dlouhodobějších refinančních operací, čímž se tato část procesu normalizace rozvahy uzavře.
Rada guvernérů je připravena upravit všechny své nástroje v rámci svého mandátu tak, aby zajistila udržitelnou stabilizaci inflace na 2% cíli ve střednědobém horizontu a zachovala hladké fungování transmise měnové politiky. Kromě toho je k dispozici nástroj na ochranu transmise, který má čelit neopodstatněné, neuspořádané dynamice trhu, jež vážně ohrožuje transmisi měnové politiky ve všech zemích eurozóny, a umožňuje tak Radě guvernérů účinněji plnit svůj mandát v oblasti cenové stability.
BCE/ gnews - RoZ