PAŘÍŽ, 19. září – Evropský parlament přijal rezoluci vyzývající k vydání mezinárodního zatykače na venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a uznání opozičního vůdce Edmunda Gonzáleze Urrutii za hlavu státu. Rezoluce zákonodárců mají poradní charakter a nejsou právně závazné.
Parlament „vyzývá EU a její členské státy, aby požádaly o vydání mezinárodního zatykače na Nicoláse Madura za zločiny proti lidskosti,“ uvádí se v usnesení.
Zákonodárci rovněž vyzvali k obnovení sankcí proti členům Národní volební rady země kvůli podle nich nedostatečné transparentnosti při sčítání hlasů. Vyzvali také k dalším restrikcím vůči venezuelským úředníkům.
Zákonodárci uznali Edmunda Gonzáleze Urrutiu za legitimního prezidenta Venezuely a vyzvali členské země EU, aby učinily totéž. EU a její členské státy by podle rezoluce měly „učinit vše, co je v jejich silách“, aby se mohl 10. ledna 2025 ujmout úřadu. Pokud k předání moci nedojde, bude následovat „obnovený migrační exodus do jiných zemí v regionu“, uvádí se v rezoluci.
Venezuela uspořádala prezidentské volby 28. července. Národní volební rada po zpracování téměř 97 % hlasů oznámila, že 51,95 % hlasovacích lístků bylo pro Madura a 43,18 % pro Edmunda Gonzáleze. Opozice uvedla, že odmítá uznat porážku. Následující den vypukly v centru Caracasu protesty, které přerostly v nepokoje. Podle venezuelských úřadů bylo za žhářství a další přestupky zadrženo více než 2200 osob.
Dne 14. září venezuelský ministr vnitra Diosdado Cabello oznámil zadržení dvou španělských občanů, tří občanů USA a jednoho občana České republiky v souvislosti s podezřením, že údajně plánovali destabilizovat situaci v zemi. Americké ministerstvo zahraničí popřelo, že by se na tom Washington jakkoli podílel, a uvedlo, že USA nadále podporují demokratické řešení politické krize ve Venezuele. Vlády Španělska a České republiky rovněž popřely svou účast na pokusech o vyvolání nestability.
TASS/ gnews - RoZ_07