Rozhodnutí portugalského generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese zúčastnit se summitu pořádaného Vladimirem Putinem se setkalo s kritikou ze strany Ukrajiny a jejích spojenců.
Generální tajemník OSN přijel do ruské Kazaně, aby se zúčastnil summitu BRICS, na němž jsou přítomny Čína a Írán.
Jeho rozhodnutí zúčastnit se setkání pořádaného ruským prezidentem Vladimirem Putinem se setkalo s kritikou ze strany Ukrajiny a jejích spojenců vzhledem k probíhající válce po plnohodnotné invazi v roce 2022.
„Je to špatná volba, která neprospívá věci míru. Pouze poškozuje pověst OSN,“ uvedlo v pondělí kyjevské ministerstvo zahraničních věcí na X na základě zpráv o jeho účasti s tím, že odmítl účast na mírovém summitu ve Švýcarsku, na který ho Ukrajina pozvala na začátku tohoto roku.
Také litevský ministr zahraničí označil Guterresovu účast za „nepřijatelnou“.
BRICS – pojmenovaný podle původních členů Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky – se letos rozšířil o Írán, Egypt, Etiopii, Írán, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty a tento týden se koná v ruské Kazani.
Podle Stewarta Patricka, vedoucího pracovníka Carnegie Endowment for International Peace, se Guterres možná pokouší o uzavření mírové dohody a sdílí některé obavy BRICS ohledně reprezentativnosti mezinárodních institucí.
V západních hlavních městech by však „pravděpodobně nebyla dobře přijata, protože by mohla být vnímána jako legitimizace politiky Vladimira Putina,“ řekl Patrick v úterním rozhovoru pro Euronews.
Guterresovi mluvčí na žádost o komentář nereagovali.
euronews/ gnews - RoZ