WASHINGTON – Zbraně budou pravděpodobně zpočátku použity proti ruským a severokorejským jednotkám při obraně ukrajinských sil v Kurské oblasti na západě Ruska, uvedli představitelé. Rozhodnutí pana Bidena je významnou změnou v politice USA. Rozhodnutí rozdělilo jeho poradce a jeho změna přichází dva měsíce před nástupem zvoleného prezidenta Donalda J. Trumpa, který slíbil omezit další podporu Ukrajině.
Povolení Ukrajincům používat rakety dlouhého doletu, známé jako armádní taktické raketové systémy neboli ATACMS, přišlo v reakci na překvapivé rozhodnutí Ruska zapojit do boje severokorejské jednotky, uvedli úředníci. Pan Biden začal zmírňovat omezení týkající se používání zbraní dodaných USA na ruském území poté, co Rusko v květnu zahájilo přeshraniční útok směrem na Charkov, druhé největší ukrajinské město. Aby pomohl Ukrajincům bránit Charkov, povolil jim pan Biden použít proti ruským silám přímo za hranicí raketové systémy HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System), které mají dosah asi 50 mil. Pan Biden však Ukrajincům nedovolil použít při obraně Charkova raketomety delšího doletu ATACMS, které mají dosah asi 190 mil.
Ačkoli představitelé uvedli, že neočekávají, že by tato změna zásadně změnila průběh války, jedním z cílů změny politiky je podle nich vyslat Severokorejcům signál, že jejich síly jsou zranitelné a že by jich neměli posílat více. Úředníci uvedli, že zatímco Ukrajinci pravděpodobně použijí rakety nejprve proti ruským a severokorejským jednotkám, které ohrožují ukrajinské síly v Kursku, pan Biden by je mohl pověřit použitím zbraní jinde. Někteří američtí představitelé uvedli, že se obávají, že použití raket Ukrajinou za hranicemi by mohlo přimět ruského prezidenta Vladimira V. Putina k silové odvetě proti Spojeným státům a jejich koaličním partnerům.
Jiní američtí představitelé však uvedli, že tyto obavy považují za přehnané. Ruská armáda zahajuje rozsáhlý útok odhadem 50 000 vojáků, včetně severokorejských jednotek, na zakopané ukrajinské pozice v Kursku s cílem dobýt zpět celé ruské území, kterého se Ukrajinci zmocnili v srpnu. Ukrajinci by mohli pomocí raket ATACMS zasáhnout ruská a severokorejská soustředění vojsk, klíčové kusy vojenské techniky, logistické uzly, muniční sklady a zásobovací linie hluboko uvnitř Ruska. To by mohlo Ukrajincům pomoci otupit účinnost rusko-severokorejského útoku. Otázka, zda vyzbrojit Ukrajinu dálkovými zbraněmi ATACMS, je obzvláště citlivým tématem od ruské invaze na Ukrajinu v plném rozsahu v únoru 2022.
Někteří představitelé Pentagonu byli proti jejich poskytnutí Ukrajincům, protože podle nich má americká armáda omezené zásoby. Někteří představitelé Bílého domu se obávali, že Putin válku rozšíří, pokud rakety Ukrajincům poskytnou. Zastánci agresivnějšího postoje vůči Moskvě tvrdí, že se pan Biden a jeho poradci nechali příliš snadno zastrašit Putinovou nepřátelskou rétorikou, a tvrdí, že postupný přístup administrativy k vyzbrojování Ukrajinců je na bojišti znevýhodnil. Zastánci Bidenova přístupu tvrdí, že se mu do značné míry podařilo odvrátit násilnou ruskou reakci. Povolení úderů dlouhého doletu na ruské území pomocí amerických raket by mohlo tuto rovnici změnit.
V srpnu zahájili Ukrajinci vlastní přeshraniční útok do Kurské oblasti, kde se zmocnili části ruského území. Od té doby jsou američtí představitelé stále více znepokojeni stavem ukrajinské armády, která byla vyčerpána souběžnými ruskými útoky na východě země, v Charkově a nyní i v Kursku. Zavedení více než 10 000 severokorejských vojáků a reakce pana Bidena přicházejí v době, kdy se pan Trump připravuje na svůj opětovný nástup do úřadu s deklarovaným cílem rychle ukončit válku. Pan Trump zatím řekl jen málo o tom, jak by konflikt urovnal. Zvolený viceprezident JD Vance však nastínil plán, který by Rusům umožnil ponechat si ukrajinské území, kterého se jejich síly zmocnily.
Ukrajinci doufají, že by při případných budoucích jednáních mohli vyměnit veškeré ruské území, které drží v Kursku, za ukrajinské území držené Ruskem. Pokud bude ruský útok na ukrajinské síly v Kursku úspěšný, Kyjev by nakonec mohl mít jen málo ruského území, které by mohl Moskvě nabídnout v rámci výměny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již dlouho usiluje o povolení Spojených států a jejich koaličních partnerů použít rakety dlouhého doletu k úderu na ruské území.
Britská a francouzská armáda poskytly Ukrajincům omezený počet raket Storm Shadow a SCALP, které mají dolet asi 155 mil, což je méně než americký raketový systém. Britští a francouzští představitelé sice vyjádřili Zelenského žádosti podporu, ale zdráhali se povolit Ukrajincům, aby začali používat své rakety na ruském území, pokud pan Biden nebude souhlasit s tím, aby Ukrajinci udělali totéž s ATACMS. Pan Biden se více než jeho britský a francouzský protějšek vyhýbal riziku a jeho hlavní poradci byli rozděleni v názoru na další postup.
Někteří z nich se opírali o nedávné hodnocení amerických zpravodajských služeb, které varovalo, že Putin by mohl na použití dálkových systémů ATACMS na ruském území reagovat tím, že nařídí ruské armádě nebo jejím špionážním agenturám, aby podnikly odvetné kroky, potenciálně se smrtící silou, proti Spojeným státům a jejich evropským spojencům. Hodnocení varovalo před několika možnými ruskými reakcemi, které zahrnovaly zintenzivnění žhářských a sabotážních akcí zaměřených na zařízení v Evropě, jakož i potenciálně smrtící útoky na americké a evropské vojenské základny.
Úředníci uvedli, že pana Bidena k této změně částečně přesvědčila naprostá troufalost ruského rozhodnutí vrhnout severokorejské vojáky k ukrajinským liniím. Podle nich ho také přesvědčily obavy, že ruské útočné síly by byly schopny přemoci ukrajinské jednotky v Kursku, pokud by jim nebylo umožněno bránit se pomocí dalekonosných zbraní. Američtí představitelé uvedli, že nevěří, že toto rozhodnutí změní průběh války. Uvedli však, že pan Biden usoudil, že potenciální výhody – Ukrajina bude moci dosáhnout určitých vysoce cenných cílů, kterých by jinak nebyla schopna, a Spojené státy budou moci vyslat Severní Koreji signál, že za své zapojení zaplatí značnou cenu – převažují nad riziky eskalace.
Před podobným dilematem stál pan Biden před rokem, když se americké zpravodajské služby dozvěděly, že Severokorejci dodají Rusku balistické rakety dlouhého doletu. V takovém případě pan Biden souhlasil s dodávkou několika stovek raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajincům pro použití na svrchovaném území Ukrajiny, včetně Ruskem okupovaného Krymského poloostrova. Ty doplnily omezenější dodávky raket Storm Shadow a SCALP, které Ukrajinci obdrželi od Velké Británie a Francie. Ukrajinci od té doby použili mnoho z těchto raket při koordinované kampani úderů proti ruským vojenským cílům na Krymu a v Černém moři.
V důsledku toho není jasné, kolik raket Ukrajincům zůstalo v jejich arzenálu, aby je mohli použít v Kurské oblasti.
newyorktimes.com / gnews.cz-jav