Poslanci Evropského parlamentu ve Výboru pro obchod v pondělí odhlasovali podporu půjčky až do výše 35 miliard eur pro Ukrajinu jako příspěvek EU k podpůrné iniciativě skupiny G7.
Výbor pro obchod hlasoval 31 hlasy pro, čtyři hlasy proti a nikdo se nezdržel hlasování o návrhu Komise podpořit Ukrajinu mimořádnou půjčkou v rámci makrofinanční pomoci (MFA) ve výši až 35 miliard eur. Jedná se o příspěvek EU v rámci iniciativy skupiny G7 na podporu Ukrajiny až do výše 50 miliard dolarů (přibližně 45 miliard eur) na řešení naléhavých finančních potřeb Ukrajiny tváří v tvář brutální agresivní válce ze strany Ruska.
Splácení této mimořádné půjčky v rámci makrofinanční pomoci a půjček od ostatních zemí G7 bude probíhat z mimořádných příjmů z imobilizovaných aktiv ruské centrální banky, což umožní mechanismus spolupráce při poskytování půjček Ukrajině, který byl nově zřízen na základě návrhu Komise.
Budoucí příjmy ze zmrazených ruských aktiv, jakož i případné příspěvky členských států EU a dalších zemí, mají být prostřednictvím tohoto mechanismu poskytnuty Ukrajině, aby jí pomohly splatit mimořádnou půjčku MFA, jakož i půjčky od dalších partnerů ze skupiny G7, které Komise považuje za způsobilé. Tyto prostředky budou použity pouze na obsluhu a splácení způsobilých půjček a půjčky makrofinanční pomoci.
Nová půjčka MFA je neúčelová, takže Ukrajina může prostředky přidělit podle svého uvážení. Systémy řízení a kontroly uvedené v plánu pro Ukrajinu spolu se zvláštními opatřeními k předcházení podvodům a jiným nesrovnalostem se budou vztahovat i na půjčku makrofinanční pomoci. Nové prostředky makrofinanční pomoci budou k dispozici do konce roku 2024 a budou vypláceny do konce roku 2025. Půjčka MFA je podmíněna trvalým závazkem Ukrajiny udržovat účinné demokratické mechanismy, dodržovat lidská práva a dalšími politickými podmínkami, které budou stanoveny v memorandu o porozumění.
„Využití zisků z imobilizovaných ruských aktiv je jasným signálem, že břemeno obnovy Ukrajiny musí nést ti, kdo jsou zodpovědní za její zničení, tedy Rusko. Nový mechanismus makrofinanční pomoci a úvěrové spolupráce podporuje Ukrajinu v udržení důležitých základních funkcí ve společnosti. Důležitým krokem je donutit Rusko, aby zaplatilo. Ukrajina nebojuje pouze za svou vlastní existenci a svobodu, ale také za naši. Tento návrh podtrhuje neochvějný závazek EU vůči ukrajinské suverenitě a ekonomické odolnosti,“ uvedla zpravodajka Karin Karlsbro (Renew, SE).
Očekává se, že Parlament bude o návrhu hlasovat na svém zasedání ve dnech 21.-24. října. Rada návrh schválila minulý týden a po hlasování Parlamentu plánuje nařízení přijmout písemným postupem. Očekává se, že nařízení vstoupí v platnost následující den po vyhlášení v Úředním věstníku EU.
V září Komise oznámila půjčku EU pro Ukrajinu ve výši 35 miliard EUR, která je součástí plánu partnerů ze skupiny G7 na poskytnutí půjček ve výši až 50 miliard USD (45 miliard EUR). Půjčky by byly financovány z budoucích příjmů pocházejících ze zmrazených ruských státních aktiv. V EU jsou držena aktiva ruské centrální banky v hodnotě přibližně 210 miliard eur, která byla zmrazena na základě sankcí uvalených kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu v únoru 2022. Vlády EU se rozhodly vyčlenit mimořádné příjmy z těchto aktiv a použít je na podporu vojenského úsilí i obnovy Ukrajiny. Zřízení mechanismu úvěrové spolupráce s Ukrajinou podtrhuje pokračující podporu Ukrajiny ze strany EU.
European Parliament/ gnews - RoZ