5. listopadu – v USA je dnes den D. Výsledky amerických prezidentských voleb ale budeme z pohledu našeho časového pásma znát nejdříve ve středu ráno. (Samozřejmě americkým volbám se budeme zítra plně věnovat.)
Tedy lépe řečeno, znát vítěze budeme ve středu ráno možná. Podle průzkumů veřejného mínění to vypadá, že dosavadní souboj Donalda Trumpa s Kamalou Harrisovou je mimořádně těsný, takže vítěz pravděpodobně opět nebude známý bezprostředně po konci hlasování. Ve hře je dokonce přepočítávání hlasů, takže hypoteticky bychom na výsledky mohli čekat i několik dnů. V roce 2020 se na oznámení vítěze kvůli velmi těsným výsledkům čekalo až do konce týdne a něco podobného by mohlo nastat i tentokrát. A to samozřejmě klidu na finančních trzích vůbec nepřidává. Dalo by říci, že finanční svět je do jisté míry paralyzovaný a s většími rozhodnutími vyčkává.
V Praze visí billboardy jedné televize lákající na sledování volebního studia se sloganem, který tvrdí, že výsledky změní svět. Není to příliš přehnané tvrzení. Oba kandidáti se liší jako den a noc v tématech jako migrace, genderismus, daně, zapojení do válečných konfliktů, či energie fosilní versus obnovitelná. Příští hodiny bezpochyby rozhodnou o směřování sice ne celého světa, ale jistě „našeho“ světa v podobě euroatlantického prostoru. Zítra touto dobou nejspíš již bude jasné, zda akcie vzrostou, nebo poklesnou, zda úrokové sazby budou spíš nižší, nebo vyšší. Zda ceny nemovitostí budou mít skon spíš nafukovat bublinu, nebo ji spíš vyfukovat. Jen jedno aktivum se patrně zachová v obou možných případech skoro stejně.
Zde je malá nápověda, jaké aktivum to je. Dnes namátkou vyšly dvě nesouvisející zprávy. První zpráva: Nabídkové ceny rezidenčních nemovitostí na Slovensku v období od července do konce září opět stouply, a jsou už vyšší než ve stejném období loni. Druhá zpráva: Ve Velké Británii klesly nové registrace aut meziročně o 6,0 % proti předchozímu růstu o 1,0 %. Ano, ty zprávy spolu příliš nesouvisí. A přesto v jistém ohledu souvisí.
Ta první zpráva říká, že ačkoliv hospodářský růst v EU je v útlumu, ceny nemovitostí už zase rostou. Proč rostou? Protože se lidé bojí inflace a klasických finančních investic. Ta druhá zpráva říká, že průmysl v Evropě pokračuje v rozpadu, tedy že oficiální údaje o růstu HDP notně nadhodnocují představu o produkčních kapacitách ekonomiky. Takže máme tu hospodářský útlum, skrytou inflaci a únik do reálných aktiv. A k tomu nejistotu ohledně dalšího směřování USA. To už je dostatečně velká nápověda, aby se dalo uhádnout, že tím aktivem, které poroste bez ohledu na to, kdo se stane příštím prezidentem USA, je aktivum představující bezpečný přístav, tedy zlato.
Posledních pět dnů sice zlato prakticky stagnuje. Ale z pohledu posledních týdnů jeho rekordní vzestup pokračuje. Jen v říjnu zlato posílilo o 5 % a od počátku roku si připsalo dokonce o 34 %. Překonává ho už jen stříbro, které si od začátku roku připsalo 42,3 %. Nutno říci, že ani jeden z těchto kovů nevykazuje klasický cenový pohyb, který obyčejně doprovází nafukování cenové bubliny. Žádná euforie se nekoná. Drobní investoři jsou dokonce čím dál víc zaražení a častěji před nákupem zvažují, jestli už náhodou zlato není „přehřáté“. Takhle nafukování bubliny nevypadá. Celá záležitost se zlatem na historickém maximu je o tom, že investoři, a to i ti největší institucionální, hledají ve vrcholně nejisté době aspoň nějakou jistotu.
Někdo se zajišťuje před výsledkem amerických voleb. A mimochodem, tady přichází ten vtipný bod, kdy jedni, kteří chtějí funkční svobodný trh, se zajišťují proti Harrisové, a druzí, kteří chtějí větší monopolizaci a tisk peněz, se zajišťují proti Trumpovi. Někdo se zajišťuje před monetární politikou. A opět vtipný moment je, že před monetární politikou centrálních bank se nejvíce zajišťují – samotné centrální banky, které zlato nakupují místo fiat měn do svých devizových rezerv. Číňané mají zájem o zlato, aby vyrovnali případné ztráty na realitním trhu.
A tak závěr zní, že ačkoliv část lidí se po amerických volbách může uklidnit a cena může trochu klesnout, byla by to jen malá epizodka, a naopak lze předpokládat, že ceny zlata dál dlouhodobě porostou, ať bude výsledek voleb jakýkoliv. Což se o jiných typech investičních aktiv říci nedá.
Markéta Šichtařová
Eurodeník 5. 11. 2024 Next Finamce s.r.o. Nextfinance.cz
Il modulo AUDIO è disponibile qui
FOTO ILLUSTRATIVA - pixabay