Staroměstské náměstí v Praze v tento čas rozsvítil tradiční vánočně vyšperkovaný smrk. Botanickou zahradu v Troji pak poprvé za její dlouhé existence s nastávajícím soumrakem ozářilo efektní Pačinkovo dekorativní sklo v zahradní architektuře, aby se z ní stal až do 2. února příštího roku unikátní turistický magnet. Něco podobného není hned tak k vidění u nás ani v Evropě, tedy až na Kunratice na Novoborsku v severních Čechách.
O tom, co tím máme na mysli, pohovoříme v druhé polovině tohoto článku. Nyní se musíme věnovat akci samotné, na kterou doslova stojí fronty zájemců, včetně rodin s dětmi, které jsou zvědavy na spojení světla a skla ve fantastických instalacích roztodivných květin, rostlin a živočichů, vkusně zabudované do přírodního areálu botanické pod názvem Křišťálová zahrada.
Welcome to the Crystal Garden
Při návštěvě ve dne se zde můžeme obdivovat kráse skla v záři slunce. Po setmění se pak nechme unést hrou světel, stínů a dokonce hudby. Denní prohlídka je možná od pondělí do neděle mezi 9.00 až 16.00, večer je možné navštívit představovanou unikátní výstavu od čtvrtka do neděle od 17.00 do 21.00.
Fantastické rostliny mají různé názvy, jako třeba skleněnka zářivá, sasanka ostrá, květnatec opálový či kobaltovka lesklá, nechybí ani pověstná masožravá Adéla (pozor, nedotýkati se, ještě nevečeřela). Mezi skleněnými květy, listy, šlahouny a nejrůznějšími výhonky narazíme na pestrobarevné plameňáky i ještěrky. Vybrané světelné instalace obohacují interaktivní prvky, včetně speciální audiovizuální show. Specialitou výstavy jsou reprodukované tóny skleněné harfy v podání Petra Špatiny., které zazní u vybraných instalací. Skladby použité pro tuto příležitost dodávají skleněným dílům rodinné firmy Pačinek Gllas jedinečnou atmosféru.
Velkou atrakcí je pak křišťálový betlém, kde si zájemci mohou pořídit selfíčko, nebo se nechat vyfotografovat profesionálem a alespoň na chvíli se tak stát krásným vánočním andělem. Opouštíme pestrobarevné trsy křehké krásy, ještě nás čeká další báječný zážitek. Unikátní výstavu Ikebana a české sklo připravil Pačinkův přítel a dlouholetý spolupracovník, propagátor české skla v zahraničí Ladislav Kopecký. Najdeme ji pár kroků od ZOO ve vstupní hale do Botanické v Trojské ulici, odkud se pak pokračuje směrem prohlídky Křišťálové zahrady. Zde jsou též informativní panely, z nichž citujeme následující curriculum vitae.
Představitel špičkové ruční práce
Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů nejen v České republice, ale zároveň na mezinárodní úrovni, se narodil v roce 1972 v Litoměřicích. Absolvoval sklářské učiliště v Novém Boru, v roce 1990 nastoupil do legendární sklárny v Chřibské s letopočtem založení 1414, kde se zdokonalil v technice tvarování skla. Po té působil řadu let ve sklárně AJETO LINDAVA, a to po boku takových sklářských es, jakými byl Bořek Šípek či je Petr Novotný. Mj. absolvoval řadu sklářských cest a stáží (USA, Německo, Nizozemí, Itálie a další sklářské země), kde nejenom, že prezentoval vlastní práci, ale přebíral i různé zahraniční zkušenosti. V roce 2007 založil Jiří Pačinek vlastní huť v Lindavě u Cvikova a zároveň rodinnou sklářskou firmu PAČINEK GLASS. V roce 2015 se pak i s manufakturou stěhuje do nedalekých Kunratic, kde během následujících deseti let vybudoval úžasný sklářský areál s hutí, sklářskou kantýnou, muzeem-galerií a malým turistickým areálem s ubytováním v chatkách, v těsné blízkosti široko daleko známé a navštěvované Skleněné zahrady, kde jsou mimo květin a rozličných rostlin i živočichů též skleněné stromy, vinice a další turistické magnety. Ostatně, o zmiňované kráse se v současnosti můžeme přesvědčit na vlastní oči v pražské Troji. Pačinkův sklářský areál doplňuje tzv. Křišťálový chrám, místní kostel, sloužící coby atypická galerie českého křišťálu ze sklářské píšťaly Pačinkovy foukačské party. Více na www.pacinekglass.com
Jiří Pačinek vytváří technicky náročné dekorativní plastiky různých podob i užitkové skleněné objekty – osvěcovadla, vázy, mísy, talíře a další předměty. Jeho díla jsou součástí soukromých uměleckých sbírek doma i v zahraničí, včetně designových firem, muzeí a galerií. Unikátní jsou jeho práce v oboru skleněné zahradní architektury, zapomenout nelze na jeho majsterštyk z loňského roku, kdy vyrobil šedesát monumentálních plastik z křišťálu pro americkou filmovou továrnu snů – Hollywood.
Ivan Cerny
FOTO – archiv