Chartúm 19. října – Obyvatelé jižní části súdánského hlavního města Chartúmu trpí zhoršujícími se zdravotnickými službami a nedostatkem základních léků, protože se uprostřed vleklé občanské války stále šíří epidemie.
Nejistota a opakující se násilnosti v regionu vedly k částečnému uzavření zdravotnických zařízení, což omezuje přístup místních obyvatel ke zdravotnickým službám.
Nevládní organizace Lékaři bez hranic 5. října uvedla, že byla nucena pozastavit činnost na klinice Al Shaheed Waddalatela jižně od Chartúmu.
Toto „nesmírně obtížné“ rozhodnutí přišlo po třech ozbrojených přepadeních během jednoho měsíce, která ohrozila životy zaměstnanců a pacientů, uvedla celosvětová lékařská charitativní organizace ve svém prohlášení.
Mezitím „ve všech zdravotnických zařízeních v jižním Chartúmu panuje značný nedostatek léků,“ řekl agentuře Xinhua Rasha Idris, úředník ministerstva zdravotnictví Chartúmu, a poznamenal, že místní zdravotnické orgány koordinují dodávky lékařské pomoci s mezinárodními organizacemi.
V sobotu porodnické a gynekologické oddělení v nemocnici Bashair, jedné ze dvou hlavních nemocnic v jižním Chartúmu, uvedlo, že se stalo mimo provoz kvůli nedostatku krve v nemocniční krevní bance.
Nemocnice ve svém prohlášení vyzvala občany z okolí, aby darovali krev, a upozornila, že pokud nebude krev dodána do 24 hodin, může být uzavřena i pohotovost.
Probíhající konflikt mezi súdánskými ozbrojenými silami a jednotkami rychlé podpory, který začal v dubnu 2023, narušil zdravotní služby i v dalších regionech, včetně Dárfúru, Západního Kordofánu, Geziry a Sinnaru.
Krizi ve zdravotnictví dále zhoršují epidemie epidemických onemocnění, včetně cholery, malárie, spalniček a horečky dengue. Súdánské ministerstvo zdravotnictví dosud zaznamenalo více než 25 000 případů cholery a více než 700 úmrtí v souvislosti s ní, spolu s více než 2500 případy horečky dengue.
XINHUA/ gnews - RoZ