Dnešek přinesl šťavnatou statistiku o vývoji cen pro domácnosti. Spotřebitelské ceny v říjnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 %. Mnohem zajímavější je to, že meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu o 8,5 %. Přitom do září už spotřebitelská inflace dokázala zpomalit na 6,9 %. Po zrychlení tempa inflace na 8,5 % se vracíme zpět na srpnovou úroveň. Trh dnes počítal s nárůstem tempa inflace, ale jen na 8,4 %. Část investorů by se mohla začít bát, že končí období, ve kterém inflace postupně brzdila. Musíme si ale uvědomit, že za skokovým nárůstem tempa inflace stojí loňské jednorázové opatření na kompenzaci vysokých cen elektřiny, které bylo schované pod název „Úsporný tarif“. Jednoduše domácnosti v loňském roce obdržely na účet výplatu státní podpory, kterou letos již nedostaly. Pokud bychom tento Úsporný tarif do výpočtu nezahrnuli, pak by tempo inflace dál zpomalovalo – konkrétně by se dostalo na hladinu 5,8 %. Ačkoliv hlavní číslo hlásí něco jiného, tak zvýšená inflace dál postupně odchází z české ekonomiky.
Za meziročním zrychlením tempa inflace stála hlavně oblast bydlení. Ceny elektřiny totiž v říjnu skokově zrychlily svůj meziroční růst na 148,6 % (v září 16,5 %). Za tím stálo především zmíněné loňské promítnutí Úsporného tarifu do cen elektřiny. Před rokem v říjnu ceny elektřiny kvůli vládní kompenzaci vysokých cen viditelně propadly. Celkové tempo inflace tlačily ke zpomalení ceny potravin. Ceny chleba v říjnu vzrostly už jen o 5,1 % (v září rostly o 10,3 %) a zeleniny o 12,4 % (v září o 20,4 %). Ceny vajec dokonce klesly o 6,2 % a ceny cukru o 11,1 %. Tempo inflace pak viditelně brzdí pokles cen z oblasti doprava. Konkrétně se jedná o pokles cen automobilů o 4,3 % a cen pohonných hmot a olejů o 7,3 %.
Říjnová inflace byla zkreslená loňskou kompenzací cen energií s názvem Úsporný tarif. (To se bude částečně projevovat i ve zbytku tohoto roku.) Po očištění dat je ale zřejmé, že tempo inflace nadále zpomaluje. Vysoká srovnávací základna loňského roku totiž i nadále bude výrazným pomocníkem k tomu, aby zvýšené cenové tlaky mohly postupně ustupovat. Ačkoliv pořád nemáme vyhráno, tak se bude objevovat stále víc položek, u kterých bude meziroční růst cen slábnout. Budou také přibývat položky, které budou dokonce meziročně levnější – tedy kde bude mít inflace záporné znaménko. Kvůli vysokému tempu inflace v úvodu tohoto roku se ale musíme spokojit s tím, že v průměru za celý rok 2023 bude spotřebitelská inflace dvouciferná – bude se pohybovat těsně pod hladinou 11 %.
Do roku 2024 vstoupíme s nejistotou toho, jaká bude inflace hned za leden. Přeci jen v oblasti energií skončí cenové stropy a navíc stát už nebude kompenzovat ani další platby z oblasti energií, které v posledních čtvrtletích bral na sebe. To může přinést růst nákladů na energie pro domácnosti a firmy. Rizikem je také to, jak moc se změní ceníky obchodníků po novém roce. To dohromady nakonec může ovlivnit, zda se tempo inflace vrátí až k 2% cíli České národní banky, nebo se zasekne o něco výš. My pro příští rok počítáme s průměrným tempem inflace lehce pod hladinou 3 %.
Koruna v reakci na skokové zvýšení tempa inflace dnes v první chvíli zareagovala posílením na hladinu 24,44 CZK/EUR. Zastavení poklesu tempa inflace v očích investorů zredukovalo sázky na prosincové snížení sazeb České národní banky. Pak si ale investoři přečetli, že za zvýšením inflace stojí jen jednorázové opatření a že se na postoji českých centrálních bankéřů patrně nic nezmění. Koruna proto postupně přišla o své ranní zisky a její kurz se vrátil k hladině 24,50 CZK/EUR. My se domníváme, že inflační tlaky v české ekonomice budou dál postupně slábnout. Česká národní banka v minulém týdnu rozhodla o ponechání sazeb na stávající úrovni poměrem hlasů 5:2, když dva členové bankovní rady hlasovali pro pokles sazeb o 25 bazických bodů. V prosinci se velmi pravděpodobně převáží misky vah na svou stranu snížení úrokových sazeb. I tak je ale zřejmé, že zvýšená inflace zůstane pro centrální bankéře velkým strašákem. To povede k tomu, že sníží úrokové sazby napoprvé jen symbolicky (podle nás o 25 bazických bodů). V našem hlavním scénáři úroková atraktivita koruny mírně klesne ještě před koncem letošního roku. My i proto nadále sázíme na mírné oslabení koruny.
Dolar se i dnes držel těsně pod hladinou 1,07 USD/EUR.
AUDIO podobu naleznete zde: http://dist.nextfinance.cz/audio/3427cd47-c006-41c9-87b5-3627d4736fb6.mp3
Šíření a využívání této analýzy je vázáno Všeobecnými obchodními podmínkami společnosti Next Finance s.r.o. (k nahlédnutí na www.nextfinance.cz). Analýza je předmětem autorského práva a nesmí se dále elektronicky přeposílat, kopírovat ani jinak šířit.
Máte-li jakékoliv dotazy či připomínky, neváhejte nás kontaktovat.
S pozdravem
Markéta Šichtařová
direttore della società
Next Finance s.r.o.
Říjnová inflace byla zkreslená loňskou kompenzací cen energií s názvem Úsporný tarif
170