LONDÝN, 31. října – Britská vláda ve středu představila svůj dlouho očekávaný rozpočet, jehož cílem je vnést do ekonomiky země více jistoty prostřednictvím zvýšeného zadlužování a jednoho z největších zvýšení daní za posledních pět desetiletí.
Reakce trhů byly smíšené: britský index FTSE 250 zaměřený na domácí trhy po vystoupení ministryně financí Rachel Reevesové (na snímku) nejprve vzrostl o 1 %, poté se jeho hodnota vyrovnala. Mezitím výnos desetiletého zlatého dluhopisu dosáhl maxima 4,362 %, což naznačuje obavy o vládní dluh a výdaje, i když někteří ekonomové naznačují, že globální úrokové sazby mohou mít na růst větší vliv než domácí politika.
Giles Wilkes, vedoucí pracovník Institutu pro vládu, poznamenal, že reakce byla relativně mírná ve srovnání s chaosem na trhu v roce 2022, který vyvolal minibudget tehdejší premiérky Liz Trussové, jenž ji nakonec donutil k rezignaci. „Tentokrát neexistuje nic, co by trhy přimělo k vetování vládních plánů,“ Ha detto.
Vyšší daně
Reevesová ve svém projevu zdůraznila závazek vlády zvýšit daňové příjmy o 40 miliard liber (51,8 miliardy amerických dolarů), a to především se zaměřením na bohatší domácnosti.
Od dubna 2025 se příspěvky zaměstnavatele na národní pojištění zvýší o 1,2 procentního bodu na 15 %, přičemž hranice platu pro odvody se sníží z 9100 liber (11 785 USD) na 5000 liber (7475 USD), což do let 2029-2030 přinese dalších 25 miliard liber (32,4 miliardy USD).
„I když to zpočátku může mít dopad na podniky, ekonomové se shodují, že by to v konečném důsledku mohlo mít dopad na mzdy zaměstnanců, protože zaměstnavatelé absorbují vyšší daňové zatížení,“ řekl Xinhua akademický ekonom z Liverpool John Moores University Steve Nolan.
Kromě toho rozpočet ruší daňový režim pro osoby, které nejsou rezidenty, ve prospěch systému založeného na bydlišti. Sazby daně z kapitálových výnosů se zvýší z 10 % na 18 % u nižší sazby a z 20 % na 24 % u vyšší sazby, zatímco sazby pro rezidenční nemovitosti zůstávají nezměněny. Zmrazení prahových hodnot dědické daně bylo prodlouženo do roku 2030, přičemž se očekává dodatečný příjem přes dvě miliardy liber (2,6 miliardy dolarů).
Dlouhodobá vize
Reevesová zdůraznila cíl labouristů dosáhnout udržitelného růstu a dodržovat „pravidlo stability“, jehož cílem je vyrovnaný rozpočet do let 2029-2030. Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) uvedl, že fiskální plán tyto cíle pravděpodobně splní, a předpokládá rozpočtové přebytky od roku 2027-2028.
Ve svém ekonomickém a fiskálním výhledu na říjen 2024 OBR odhadl, že přibližně polovina těchto výdajů bude financována prostřednictvím zvýšení daní, čímž daňové příjmy dosáhnou rekordních 38 % HDP, zatímco zbytek si vyžádá 32 miliard liber (41,4 miliardy dolarů) dodatečných ročních půjček. Ačkoli se očekává, že tento fiskální přístup podpoří růst HDP, přičemž pro rok 2025 se předpokládá růst o 2 %, může ve střednědobém horizontu omezit růst soukromého sektoru.
„Vláda stojí před křehkým úkolem,“ řekl Nolan. „Projekce růstu ukazují dočasné zvýšení HDP, ale od roku 2028 se ustálí na mírném průměrném růstu 1,5 %, což je daleko pod 2,5 %, která jsou potřebná ke zlepšení životní úrovně.“
Jak Reevesová prohlásila v rozhovoru po schválení rozpočtu: „Toto není vrchol mých ambicí.“ Vzhledem k tomu, že je nyní stanovena dlouhodobá fiskální strategie, bude schopnost vlády zvládnout ekonomické výzvy a udržet si důvěru a jistotu veřejnosti bedlivě sledována po dobu příštích pěti let nebo i déle.
Xinhua/ gnews - RoZ
FOTO – Xinhua/Jon Super