Foto: U.S. Army/Staff Sgt. Elizabeth Tarr
Vyjednavači Parlamentu a Rady se dohodli na aktualizovaných hlavních směrech pro transevropskou dopravní síť (TEN-T) s cílem podpořit realizaci velkých projektů do roku 2030.
Pokyny, na nichž se v pondělí večer dohodli, představují plán EU na vybudování sítě železnic, silnic, vnitrozemských vodních cest a námořních tras na krátké vzdálenosti propojených prostřednictvím přístavů a terminálů v celé Evropské unii. Současné projekty TEN-T sahají od projektu Rail Baltica, který spojuje Helsinky a Varšavu, až po Brennerský základní tunel spojující Rakousko a Itálii nebo vysokorychlostní železniční trať Lisabon-Madrid.
Termíny
Dohoda znovu potvrzuje závazek EU dokončit velké projekty dopravní infrastruktury v hlavní síti TEN-T do konce roku 2030 a v globální síti do konce roku 2050 se zaměřením na odstranění úzkých míst a chybějících dopravních spojení. V zájmu urychlení realizace projektů se vyjednavači dohodli na přechodném termínu do roku 2040.
Intermodální doprava
Poslanci Evropského parlamentu zajistili větší zaměření na intermodální dopravu, která se uskutečňuje především po železnici, vnitrozemských vodních cestách nebo v pobřežní plavbě. To bude posíleno elektrifikovanými železnicemi v hlavní síti TEN-T, které budou do konce roku 2030 jezdit rychlostí 160 km/h pro osobní a 100 km/h pro nákladní dopravu a překračovat vnitřní hranice EU v průměru za méně než 25 minut. Kromě toho budou muset železnice v EU přejít na evropský standardní jmenovitý rozchod kolejí (1435 mm) a do konce roku 2040 přejít na jednotný systém řízení dopravy.
Vojenská mobilita
Aby byl zajištěn bezproblémový přesun vojenských jednotek a vybavení, přesvědčili poslanci EP vlády EU, aby při výstavbě nebo modernizaci infrastruktury, která se překrývá s vojenskou dopravní sítí, zohlednily vojenské potřeby (hmotnost nebo velikost vojenské dopravy). Do jednoho roku od vstupu těchto nových pravidel v platnost bude muset Komise vypracovat studii o rozsáhlých přesunech v krátkém časovém horizontu po celé EU, aby se usnadnilo plánování vojenské mobility.
Partnerství se třetími zeměmi
Dohodnuté znění rovněž omezuje projekty dopravní infrastruktury s Ruskem a Běloruskem a místo toho posiluje dopravní spojení s Ukrajinou a Moldavskem. V zájmu zmírnění bezpečnostního rizika plynoucího z účasti podniků ze zemí mimo EU na velkých projektech TEN-T budou členské státy informovat Evropskou komisi o opatřeních přijatých ke zmírnění tohoto rizika, uvádí se v dohodě.
Citazione:
Zpravodaj EP Dominque Riquet (Renew, FR) zdůraznil: „Tato dohoda je velkým krokem vpřed v plnění našich cílů. Díky novým pravidlům transevropské dopravní sítě vytváříme podmínky pro přechod k ekologičtějším druhům dopravy a zároveň stimulujeme mobilitu Evropanů a konkurenceschopnost našeho hospodářství.“
Le prossime tappe
Po dokončení prací na technické úrovni musí Parlament a Rada dohodu formálně schválit, aby mohla vstoupit v platnost.
Europarl.europa.eu/RoZ