V souvislosti s probíhajícími rumunskými volbami Evropská komise posílila monitorování TikToku podle zákona o digitálních službách (DSA). Týká se to výkonu pravomocí Komise podle DSA a netýká se to rumunského volebního procesu, který je záležitostí rumunských orgánů a v konečném důsledku rumunského lidu.
Komise vydala společnosti TikTok „příkaz k zadržení“ podle DSA, kterým platformě nařizuje zmrazit a uchovat údaje týkající se skutečných nebo předvídatelných systémových rizik, která by její služba mohla představovat pro volební procesy a občanský diskurz v EU. Důvodem je zachování dostupných informací a důkazů pro případ dalšího vyšetřování Komise ohledně dodržování povinností společnosti TikTok podle DSA.
Společnost TikTok musí uchovat interní dokumenty a informace týkající se návrhu a fungování jejích doporučujících systémů, jakož i způsobu, jakým řeší riziko úmyslné manipulace prostřednictvím koordinovaného neautentického využívání služby. Komise nařizuje uchování dokumentů a informací týkajících se jakéhokoli systematického porušování podmínek služby TikTok, které zakazují používání monetizačních funkcí k propagaci politického obsahu ve službě. Příkaz k uchování se týká vnitrostátních voleb v Evropské unii v období od 24. listopadu 2024 do 31. března 2025.
Příkaz vychází z informací, které Komise obdržela v souvislosti s probíhajícími rumunskými volbami, včetně nedávno odtajněných informací poukazujících na zahraniční vměšování ze strany Ruska. V této fázi Komise sleduje dodržování předpisů a nemá žádné stanovisko k otázce, zda společnost TikTok mohla porušit povinnosti vyplývající z DSA.
Posílené monitorování a spolupráce
Komise rovněž svolává na pátek 6. prosince zasedání Evropské rady koordinátorů digitálních služeb, aby se všemi koordinátory digitálních služeb projednala kroky, které byly v této souvislosti dosud podniknuty, a způsob, jak reagovat na nové důkazy, například na náznaky, že účty v jiných členských státech byly zaměřeny na rumunskou diasporu.
Kromě toho Komise zvyšuje důkazy, které jsou k dispozici v rámci neformální pracovní skupiny pro kybernetickou krizi, do níž patří Evropská komise, ESVČ, Europol a ENISA (Agentura EU pro kybernetickou bezpečnost). Tato pracovní skupina je v úzkém kontaktu s rumunskými orgány pro kybernetickou bezpečnost.
Komise zintenzivnila spolupráci se společností TikTok v rámci zákona o digitálních službách. To zahrnuje vyžádání vysvětlení, údajů a důkazů prostřednictvím formálních žádostí, přičemž důrazně připomíná povinnosti TikToku účinně identifikovat a zmírňovat rizika související s volbami v souladu s pokyny pro volby vydanými podle zákona o digitálních službách.
Současně signatáři Kodexu pro dezinformace aktivovali také systém rychlé reakce (RRS) pro rumunské volby. Tento systém spolupráce podle Kodexu zajišťuje rychlou a účinnou spolupráci během volebního období. Osvědčil se jako užitečný a účinný nástroj pro výměnu informací mezi organizacemi občanské společnosti, subjekty ověřujícími fakta a online platformami o časově citlivém obsahu, který podle jejich názoru představuje hrozbu pro integritu volebního procesu.
Rumunsko-bulharské centrum (BROD) Evropské observatoře digitálních médií – které se rovněž účastní systému rychlé reakce – monitorovalo rumunský online ekosystém a identifikovalo několik dezinformačních narativů a taktik, jako je porušování volebního zákona, neoznačený politický obsah (včetně prostřednictvím influencerů) a podezření na koordinované neautentické chování.
„Dnes jsme společnosti TikTok nařídili zmrazit a uchovat veškerá data a důkazy související s rumunskými volbami, ale také s nadcházejícími volbami v EU. Tento příkaz k uchování je klíčovým krokem, který vyšetřovatelům pomůže zjistit fakta, a doplňuje naše formální žádosti o informace, které se týkají informací po včerejším odtajnění tajných dokumentů. V souvislosti s novými důkazy o systematické neautentické činnosti rovněž zintenzivňujeme kontakty s digitálními a kybernetickými regulačními orgány v celé Evropě. Jsem odhodlán důsledně a důrazně prosazovat zákon o digitálních službách,“ uvedla výkonná místopředsedkyně pro technickou suverenitu, bezpečnost a demokracii Henna Virkkunenenová.
V pátek 29. listopadu zaslala Komise společnosti TikTok žádost o informace, v níž ji žádá, aby poskytla více informací o řízení rizik manipulace s informacemi. Komise zejména požaduje, aby TikTok poskytl podrobné informace o tom, jak analyzoval a zmírnil riziko neautentického nebo automatizovaného využívání své služby a rizika vyplývající z jeho doporučovacích systémů.
Komise rovněž žádá informace o úsilí společnosti TikTok umožnit širšímu okruhu třetích stran provádět veřejnou kontrolu, jakož i mít přístup k veřejně přístupným údajům za účelem odhalení, identifikace a pochopení systémových rizik souvisejících s volebními procesy. Komise již 2. října zaslala TikToku první žádost o informace týkající se návrhu a fungování jeho doporučujících systémů v souvislosti s volbami.
Dne 29. listopadu uspořádaly útvary Komise on-line kulatý stůl s VLOP a VLOSE, rumunským koordinátorem digitálních služeb ANCOM, příslušnými státními orgány a organizacemi občanské společnosti s cílem shromáždit informace a zajistit připravenost na probíhající rumunské volby. Mezi účastníky, kteří se kulatého stolu zúčastnili, byly společnosti TikTok, Meta, Google, Microsoft a X. Během setkání útvary Komise požádaly VLOP a VLOSE, aby se podělily o informace o svém hodnocení rizik a opatřeních na jejich zmírnění v souvislosti s rumunskými prezidentskými volbami, které se uskuteční 24. listopadu a 8. prosince, a parlamentními volbami, které se budou konat 1. prosince 2024.
EK/ gnews - RoZ_07
FOTO ILLUSTRATIVA - pixabay