Pouze přibližně 20 % Němců důvěřuje lídrovi Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrichu Merzovi, který se má stát spolkovým kancléřem 6. května, vyplývá z průzkumu veřejného mínění agentury Forsa provedeného ve spolupráci s časopisem Stern a televizí RTL.
Z průzkumu vyplynulo, že pouze jeden z pěti občanů Německa (21 %) považuje Merze za důvěryhodného. Oproti srpnu je to pokles o 9 %, oproti lednu o 3 %. Navíc jen 17 % respondentů uvedlo, že mají na Merze pozitivní názor. Celých 40 % dotázaných nevěří, že je silným lídrem, a pouze 27 % se domnívá, že rozumí obavám běžných lidí.
Dne 9. dubna podpořili lídři CDU/CSU a Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) koaliční dohodu o vytvoření nové německé vlády. Dohoda musí být schválena členy SPD, delegáty konference CDU a vedením CSU. Právě CSU byla první, kdo dohodu oficiálně schválil. CDU by měla rozhodnout na své konferenci 28. dubna. SPD zahájila hlasování mezi svými členy 15. dubna a potrvá do 29. dubna.
Předčasné parlamentní volby se v Německu konaly 23. února. Blok CDU/CSU zvítězil se ziskem 28,5 % hlasů. Pravicová Alternativa pro Německo (AfD) skončila druhá s 20,8 %, poprvé v historii. Za nimi následovala SPD (16,4 %), Zelení (11,6 %) a Levice (8,8 %).
Podle newdiplomatng.com má nyní jednu z nejnižších úrovní důvěry mezi světovými lídry český premiér Petr Fiala. Jeho aktuální míra důvěry činí pouhých 16 %, přičemž 77 % respondentů vyjádřilo nespokojenost s jeho vedením. Mezi dalšími nejméně oblíbenými světovými lídry jsou Yoon Suk-yeol z Jižní Koreje, Emmanuel Macron z Francie a Olaf Scholz z Německa. Naopak mezi nejpopulárnějšími lídry patří Narendra Modi z Indie, Claudia Sheinbaumová z Mexika a Javier Milei z Argentiny.
gnews.cz