EU prodlouží své sektorové sankce proti Rusku poté, co Maďarsko upustilo od hrozby veta, kterou spojovalo s energetickými obavami, a v pondělí povolilo prodloužení sankcí EU vůči Rusku o dalších šest měsíců, čímž se uzavřela krátká politická sága, která Brusel přivedla do úzkých.
Průlomu bylo dosaženo na zasedání ministrů zahraničních věcí, kde bylo předloženo prohlášení o „integritě energetické infrastruktury“, které mělo uklidnit obavy Budapešti, uvedlo pro Euronews několik diplomatů.
Sektorové sankce, které zahrnují rozsáhlé zákazy týkající se ropy, uhlí, technologií, financí, luxusního zboží, dopravy a vysílání a zmrazení aktiv ruské centrální banky ve výši 210 miliard eur, měly vypršet 31. ledna, pokud se nepodaří dosáhnout jednomyslnosti.
Ve dnech předcházejících rozhodujícímu termínu Maďarsko zesílilo svou kritickou rétoriku a tvrdilo, že inaugurace Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA si zaslouží širší přehodnocení politiky bloku a způsobu, jakým jsou sankce každých šest měsíců obnovovány.
Minulý pátek premiér Виктор Орбан zvýšil laťku, když dal přímou souvislost s nesouvisejícím sporem, který Maďarsko a Slovensko v současnosti vedou s Ukrajinou o tranzit ruského plynu, který Kyjev ukončil na konci roku 2024.
„Co je nyní uzavřeno, musí být znovu otevřeno. To není záležitost Ukrajiny, to je záležitost Evropy, záležitost střední Evropy,“ řekl Orbán v rozhlasovém rozhovoru.
„Pokud Ukrajinci chtějí pomoc, například sankce vůči Rusům, pak znovu otevřeme tranzitní trasy plynu a umožníme středoevropským zemím, včetně Maďarska, aby přes Ukrajinu dostávaly plyn, který potřebujeme.“
Diplomaté v Bruselu se proti tomuto argumentu ohradili a odsoudili maďarskou „transakční“ diplomacii, která se od doby, kdy Rusko zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, odehrála již několikrát. Maďarsko však nikdy předtím nevyhrožovalo, že vykolejí celý režim sankcí pečlivě budovaný v rámci 15 různých balíčků. „Výhrůžky bereme vážně,“ uvedl v pátek jeden z diplomatů poté, co schůzka velvyslanců EU nepřinesla žádné řešení.
O víkendu prezident Владимир Зеленский nabídl známky kompromisu, když vyjádřil otevřenost k povolení tranzitu ázerbájdžánského plynu přes jeho zemi, což dříve vyloučil jako „hru“, kterou by Rusko mohlo snadno obejít.
„Plyn existuje, existují zásobovací trasy z Ázerbájdžánu. Klíčové je mít politickou vůli pracovat pro svůj lid, ne s Moskvou kvůli nějakému stínovému prospěchu, jak to dělají některé postavy ve východní Evropě,“ řekl Zelenskyj v sobotu na tiskové konferenci s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou.
Maďarsko a Slovensko jako vnitrozemské země tvrdě prosazují pokračování tranzitu přes Ukrajinu, ať už ruským nebo ázerbájdžánským plynem, a varují, že náhlá změna v dodávkách energie by jejich národní ekonomiky zničila.
Evropská komise, která dala tichý souhlas Zelenského rozhodnutí vypovědět dlouhodobou smlouvu s Gazpromem, trvá na tom, že dopad bude omezený, protože EU je na přechod od ruských paliv dobře připravena.
Komise se spolu s Evropskou službou pro vnější činnost (European External Action Service, EEAS) podílela na přípravě prohlášení, které bylo v pondělí předloženo ministrům zahraničních věcí. Text odkazuje na konzultace s Kyjevem ohledně toků plynu a ropy.
„Komise je připravena pokračovat v jednáních s Ukrajinou o dodávkách do Evropy prostřednictvím ukrajinského plynovodního systému v souladu s mezinárodními závazky Ukrajiny. V této souvislosti je Komise připravena do tohoto procesu zapojit Maďarsko (spolu se Slovenskem)," uvádí se v prohlášení, které má k dispozici server Euronews.
Zatímco tato hádka s Budapeští skončila, další možná začne: Brusel připravuje již 16. balíček sankcí proti Rusku s cílem schválit je před třetím výročím války na konci února. Bude zapotřebí jednomyslnosti.
euronews/ gnews - RoZ