foto: news.un.org
Права человека
V posledních letech uprchly stovky novinářů z Běloruska, Ruska, Tádžikistánu a několika dalších zemí světa, včetně Íránu a Turecka. Emigrace však ne vždy zajišťuje těmto lidem bezpečí. Zvláštní zpravodajka OSN pro svobodu tisku Irene Khanová ve středu představila Radě OSN pro lidská práva svou zprávu o novinářích, kteří byli nuceni uprchnout ze své země. Mnozí z nich čelí v exilu četným hrozbám.
Mezinárodní právní rámec
Zvláštní zpravodajka pro podporu a ochranu práva na svobodu názoru a projevu se ve své zprávě zabývá těmito hrozbami a výzvami a uvádí konkrétní příklady. Konstatuje, že mezinárodní normy poskytují pevný rámec pro ochranu novinářů v exilu, ale že státy často nedodržují závazky, které na sebe vzaly.
Útoky na novináře na cizím území porušují zásady lidských práv i kardinální zásadu mezinárodního práva, že státy jsou povinny vzájemně respektovat svou územní svrchovanost, uvádí expertka.
Nadnárodní represe
Irene Khanová označuje vraždu exilového saúdského novináře Jamala Khashoggiho na saúdském konzulátu v Istanbulu za „pobuřující a nestoudný akt nadnárodní represe“. Násilná zmizení a státem posvěcené vraždy podle ní porušují mezinárodní právo a Chartu OSN a Saúdská Arábie nebyla nikdy pohnána k odpovědnosti.
V červnu 2023 přijalo Parlamentní shromáždění Rady Evropy rezoluci odsuzující nadnárodní represe jako rostoucí hrozbu pro právní stát a lidská práva. Autoři rezoluce byli znepokojeni zejména kroky, které v této oblasti podnikly Ázerbájdžán, Bělorusko, Ruská federace a Turecko. Pracovní skupina pro nucená nebo nedobrovolná zmizení tak zjistila, že turecká vláda systematicky prováděla extrateritoriální únosy a nucené návraty do Turecka nejméně 100 tureckých občanů, včetně novinářů, z několika států.
„Únos a vydání do země původu s následným trestním stíháním a uvězněním představuje pro novináře v exilu, zejména pro ty, kteří nemají v sousedních zemích řádný právní status, hmatatelné riziko,“ píše Irene Khanová.
Svět byl podle ní svědkem křiklavého příkladu nuceného únosu v květnu 2021, kdy běloruské úřady v rozporu s mezinárodním právem a protokoly o letecké dopravě použily falešnou bombovou hrozbu k zadržení a odklonění komerčního letadla s Ramanem Protasevičem, běloruským mediálním pracovníkem a aktivistou v exilu, z Řecka do Litvy. Byl vyveden z letadla, zatčen, obviněn, usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení a poté omilostněn.
Digitální dohled
Vyšetřování občanské společnosti odhalilo několik případů digitálního sledování novinářů během jejich exilu. Sledování často předcházelo nebo následovalo po výhrůžkách, zatčení nebo zabití. Při šetření organizací občanské společnosti byl na zařízeních přibližně 10 osob spojených se zavražděným saúdským novinářem Džamálem Chášogdžím, včetně jeho snoubenky, nalezen špionážní software Pegasus.
V září 2023 bylo zjištěno, že telefon Galiny Timčenko, vedoucí ruskojazyčného zpravodajského webu Meduza se sídlem v Lotyšsku, byl infikován špionážním softwarem Pegasus krátce poté, co ruská generální prokuratura uznala Meduzu za „nežádoucí“ organizaci a zakázala její činnost v Ruské federaci.
V říjnu 2023 se Le Trung Khoa, šéfredaktor vietnamského zpravodajského webu Thoibao.de se sídlem v Berlíně, stal obětí spywaru Predator prostřednictvím platformy sociálních médií X, dříve Twitter. Jeho webové stránky jsou ve Vietnamu blokovány a jeho stránky na Facebooku a YouTube jsou často terčem útoků hackerů.
Trestní stíhání
„Po invazi na Ukrajinu v únoru 2022 zavedla Ruská federace drakonické zákony, které ukládají tvrdé tresty každému, kdo ‚diskredituje‘ ozbrojené síly nebo šíří ‚nepravdivé informace‘ o ozbrojeném konfliktu,“ píše Irene Khanová. Přijetí těchto zákonů vedlo v Ruské federaci k autocenzuře nezávislých médií, jejich uzavření nebo útěku ze země.
Na základě těchto zákonů ruské soudy odsoudily v nepřítomnosti několik novinářů v exilu. Zákon o zákazu „nežádoucích organizací“ přijatý v roce 2015 byl použit k postavení mimo zákon několika ruských médií působících v zahraničí.
Takové opatření jim nejen zakazuje působit v Ruské federaci, ale také činí trestným činem spolupráci s nimi, účast na jejich práci nebo dokonce zveřejňování jimi vytvořených materiálů na sociálních sítích. V důsledku toho tyto publikace již nemohou otevřeně spolupracovat s korespondenty, zdroji a mluvčími a efektivně působit na publikum v Ruské federaci.
Zbavení státní příslušnosti
Ačkoli je zbavení občanství podle mezinárodního práva zakázáno, některé vlády jej používají jako odvetné opatření proti nezávislým novinářům. V roce 2022 přijalo Bělorusko zákon, který zahrnuje 34 trestných činů vztahujících se pouze na osoby v exilu, za něž mohou být odsouzeny v nepřítomnosti a zbaveny občanství i majetku.
Kromě toho Bělorusko, jak je uvedeno ve zprávě, stíhá novináře, jakož i disidenty a obránce lidských práv v nepřítomnosti a ukládá jim přísné tresty. Například v roce 2022 odsoudil soud v nepřítomnosti exilové novináře Stepana Putsilu a Jana Rudika k 20, resp. 19 letům vězení.
V Kyrgyzstánu byl investigativní novinář a obhájce lidských práv Bolot Temirov obviněn z různých vykonstruovaných trestných činů, pro které byl soudem zproštěn viny, přesto byl na základě soudního rozhodnutí zbaven občanství a vyhoštěn do Ruské federace. Z okolností případu vyplývá, že k trestnímu stíhání a vyhoštění došlo jako odplata za jeho informování o korupci ve státní správě.
Humanitární víza
Pouze několik zemí, například Německo, Norsko, Spojené státy a Švýcarsko, uděluje novinářům z naléhavých důvodů humanitární víza. Řada členských států Evropské unie zavedla flexibilní vízovou politiku pro obránce lidských práv, kterou lze uplatnit i na novináře.
Tato opatření byla přijata v reakci na krizové situace a vztahovala se pouze na státní příslušníky některých zemí, nikoli na všechny novináře v nouzi. Další nevýhodou těchto zvláštních víz je, že závisí na politické vůli konkrétních vlád.
V roce 2022 vydalo Irsko několik set humanitárních víz afghánským obráncům lidských práv, včetně některých novinářů, zatímco Česká republika, Lotyšsko a Litva vydaly humanitární víza několika stovkám nezávislých novinářů, pracovníků médií a jejich rodin z Běloruska a Ruské federace.
Televizní kanál Dožď
Politický tlak ze strany hostitelských zemí může představovat hrozbu pro existenci exilových médií. Například Lotyšsko s odvoláním na národní bezpečnost pozastavilo licenci nezávislému ruskému televiznímu kanálu TV Dožď za okolností, které naznačovaly nesouhlas s jeho zpravodajstvím o ozbrojeném konfliktu na Ukrajině.
„Rozhodnutí pozastavit licenci tomuto kanálu se jeví jako zbytečné a nepřiměřené omezení svobody projevu, které je v rozporu s článkem 19 odst. 3 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech,“ konstatuje nezávislý expert OSN.
Možnost pokrývat události v zemi původu
Navzdory častějšímu využívání sítí VPN zůstává připojení pro média a novináře v exilu v uzavřených společnostech problémem. Například po invazi Ruské federace na Ukrajinu v únoru 2022 přijaly některé společnosti opatření k odpojení základních digitálních služeb pro ruské a běloruské uživatele z obavy, že by porušily rostoucí sankce proti jednotlivcům a institucím v těchto zemích.
„Přílišné prosazování sankcí omezilo schopnost nezávislých exilových médií pokrývat události v Bělorusku a Ruské federaci, poskytovat zprávy uživatelům v těchto zemích a zpeněžovat svůj obsah,“ говорится в отчете.
Udržení profese při životě
Udržet novinářskou profesi v exilu není snadné. Na individuální úrovni sice většina novinářů opouští svou zemi, aby mohla pokračovat ve své práci, ale mnoho z nich opouští tuto profesi, jakmile se ocitnou v zahraničí.
Více než dvě třetiny afghánských novinářů, kteří opustili zemi, již nepracují. Podle jednoho z průzkumů zhruba třetina novinářů, kteří v posledních třech letech opustili Bělorusko a Ruskou federaci, zanechala novinařiny po odchodu do exilu.
Důvody, proč novináři opouštějí svou profesi, jsou různé, od nedostatku osobní bezpečnosti a strachu z represí vůči rodině v zemi původu až po neznalost místního jazyka a kultury v hostitelské zemi.
Pro některé z nich přestávají být dovednosti a znalosti, pro které byli v zemi původu zaměstnáni, v nové zemi relevantní. Pro jiné mohou být byrokratické a administrativní požadavky, jako je notářské ověření diplomů nebo novinářská akreditace v zemi původu, nesplnitelné.
Velkým problémem je nedostatek pracovních povolení. Mnoho zemí, v nichž se novináři v exilu ocitli, jim neposkytuje povolení k pobytu a bez něj nemohou získat pracovní povolení. Bez pracovních povolení nemohou novináři najít práci v místním mediálním sektoru.
Zvláštní zpravodajové OSN jsou jmenováni Radou pro lidská práva jako nezávislí odborníci. Nejsou zaměstnanci OSN a za svou práci nedostávají od světové organizace plat.
news.un.org/gnews.cz-jav_07
https://news.un.org/ru/story/2024/06/1453711